İhaleye fesat karıştırma suçu
Crime of bid rigging
  1. Tez No: 887060
  2. Yazar: BUSE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İhaleler kamunun ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamak amacıyla varlık kazanmış ve devlet tarafından 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nu ile düzenlenmektedir. Kaynakların büyüklüğü ve yapılan ihalelerin devleti ve toplumu ilgilendirmesi sebebiyle ceza hukuku bakımından da koruma altına alınmıştır. İhaleye fesat karıştırma suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Ekonomi, Sanayi ve Ticarete Karşı Suçlar isimli dokuzuncu bölümünde yer alan 235. maddesinde düzenlenmektedir. Çalışmamızın içeriğinde de 5237 sayılı Türk Ceza Kanun'u temel alınmış olup Yargıtay kararları da dikkate alınarak ilk olarak temel ihale süreci, suçun oluşumu, kanunun öngördüğü cezalar ve süreç içerisinde doğabilecek aksaklıklar incelenmiştir. Suçun nitelikli halleri ve nitelikli haller kapsamında yapılmış olan değişiklikler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tenders have come into existence in order to meet the needs of the public in the most accurate way and are regulated by the state with the Public Procurement Law No. 4734 and the State Procurement Law No. 2886. Due to the size of the resources and the fact that the tenders made concern the state and society, it is also protected in terms of criminal law. The crime of bid rigging is regulated in Article 235 of the ninth chapter of the Turkish Penal Code No. 5237 titled Crimes Against Economy, Industry and Trade. The content of our study is based on the Turkish Penal Code No. 5237, and taking into account the decisions of the Supreme Court, the basic tender process, the formation of the crime, the penalties prescribed by the law and the disruptions that may arise during the process are examined. The qualified forms of the crime and the changes made within the scope of the qualified cases were examined.