Akut romatizmal karditte Troponin-I ile CPK, CK-MB ve Miyoglopin'nin tanı değerleri
- Tez No: 88708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada çocukluk çağında ARF karditli hastalarda tanı koymada ve komplikasyonlan göstermede cTn-I, CPK, CK-MB ve miyoglobin'in tam değerinin olup olmayacağı araştırıldı. Bu çalışma ; S.Ü. Tıp Fak. Pediatrik kardiyoloji ünitesinde, 1998-1999 yıllan arasında yapılmıştır. 5-15 yaş arası 27 hasta ve 23 sağlam çocuk araştırmaya dahil edildi. Karditli hastaların 0, 3, 7, 14, 21. günlerde, kontrol grubunda ise O.günde cTn-I seviyesi ACS 180 plus cihazında Chirion Diagnostik ticari kiti kullanılarak ölçüldü. Aynı şekilde CPK, CK- MB, miyoglobin seviyeleri de hasta grubunda 0, 3, 7, 14, 21. günlerde, kontrol grubunda ise O.günde Olympus AU 5200 cihazında Olympus marka ticari kit kullanılarak çalışıldı. Tam anındaki plazma cTn-I, CPK, CK-MB, miyoglobin düzeyi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiki olarak bir fark tespit edilmedi(P>0.05). Karditli hastaların 0, 3, 7, 14, 21.günlerdeki cTn-I, CPK, CK-MB, miyoglobin düzeylerinin zaman içimdeki değişimi incelendiğin de istatistiki bir fark tespit edilmedi(P>0.05). Sonuç olarak bu çalışma; romatizmal kardit tanısında ve komplikasyonlannı göstermede, miyokard hasan için spesifik olan cTn-I ölçümlerinin, CPK, CK-MB ve miyoglobine benzer şekilde yararlı olmadığını göstermiştir. 45
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study it was investigated if cTn-I, CPK, CK-MB and myoglobin would be the diagnostic value or not showing the complications and diagnosing to patients with Acute rheumatic fever in childhood. We conducted this study in the Department of Pediatric Cardiology, Faculty of Medicine, in Selçuk University between 1998 and 1999. Twenty seven patients with an age of 5 to 15 years and 23 healthy children were included this study. The patients with carditis the cTn-I level at days 0, 3, 7, 14 and 21 in the patients with carditis and at day 0 in the healty children were measured at ACS 180 plus equipment using Chirion Diagnostic Commercial kit. CPK, CK-MB and myoglobin level at days 0, 3, 7, 14 and 21 in the patients with carditis and at day 0 in the healthy children were measured similarly using Olympus commercial kit at Olypus AV 5200 equipment. When the plasma cTn-I, CPK, CK-MB and myoglobin levels at the time of diagnosis compared to that of control group, it was not found statistically significant (P>0.05). When the cTn-I, CPK, CK-MB and myoglobin levels at days 0, 3, 7, 14 and 21 examined the variation in the time, it was not found statistically significant(P>0.05). In this study, We conclude that the measurements of cTn-I which are the specific for myocardial damage are not advantageous just the same CPK, CK-MB and myoglobin in ARF. 46