Prediyabetik hastalarda aralıklı açlığın antropometrik ölçümler ve metabolik parametreler üzerine etkisi
The effect of intermittent fasting on anthropometric measurements and metabolic parameters in prediabetic patients
  1. Tez No: 887107
  2. Yazar: RABİA KARATOPRAK PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Prediyabetik Hastalarda Aralıklı Açlığın Antropometrik Ölçümler Ve Metabolik Parametreler Üzerine Etkisi Amaç: Bu tez çalışmasında prediyabetik hastalarda kalori kısıtlaması ile birleştirilmiş aralıklı açlığın (IF) antropometrik ölçümler ve metabolik parametreler üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Ocak-Aralık 2023 tarihleri arasında Yıldızkent Aile Sağlığı Merkezi 54 Nolu Birim'inde yürütülmüştür. Randomize-kontrollü çalışma olarak tasarlanan bu araştırmaya 18-55 yaş arası prediyabet teşhisi konan fazla kilolu ve obez kadın katılımcılar dahil edildi. 48 kişinin dahil olduğu bu çalışma 36 kişiyle tamamlandı. Katılımcılar aralıklı açlık çeşitlerinden 16:8 zaman kısıtlı beslenmeyle kombine edilmiş kalori kısıtlı diyet (IF grubu; n=18) veya sadece kalori kısıtlı diyete (kontrol grubu; n=18) sosyodemografik benzerliklerine göre randomize edildi. Çalışmanın tüm katılımcılarına, hesaplanan günlük enerji gereksinimlerinden 500 kcal eksik beslenme önerildi. Tüm katılımcılar 5 hafta boyunca Whatsapp uygulaması üzerinden günlük takip edildi. Müdahale öncesinde ve sonrasında tüm katılımcıların antropometrik ölçümleri (kilo, bel çevresi, kalça çevresi, bel kalça oranı, bel boy oranı, BKİ) alındı ve vücut kompozisyonu (yağ yüzdesi, yağ kütlesi ve visseral yağ seviyesi, yağsız vücut kütlesi, toplam vücut suyu) kaydedildi. Ayrıca kan basınçları ve lipid parametreleri (total kolesterol, LDL-K, HDL-K, trigliserid) ile HbA1c değerleri ölçüldü. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Açlık kan şekeri, açlık insülini ve HOMA-IR; çalışma sonunda kontrol grubunda, IF grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla azaldı (sırasıyla p=0,024, p=0,031, p=0,010). Sonuç: Bu çalışmada, prediyabetik kadınlarda 5 hafta boyunca kalori kısıtlama eklenmiş 8 saatlik zaman kısıtlamalı beslenme rejiminin (IF), günlük kalori kısıtlama rejiminden daha fazla antropometrik ve metabolik iyileşmeye yol açmadığı saptandı. Ayrıca IF grubunda antropometrik ve metabolik iyileşme lehine sonuçlanan sonuçlar ve çalışma süresince yan etki gözlenmemesi prediyabetik hastalarda aralıklı açlığın etkili ve uygulanabilir bir diyet rejimi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Intermittent Fasting on Anthropometric Measurements and Metabolic Parameters in Prediabetic Patients Purpose: This thesis study aimed to investigate the effect of intermittent fasting (IF) combined with calorie restriction on anthropometric measurements and metabolic parameters in prediabetic patients. Method: The study was conducted between January and December 2023 in Yıldızkent Family Health Center Unit No. 54. This study, designed as a randomized-controlled study, included overweight and obese female participants aged 18-55 who were diagnosed with prediabetes. This study, which included 48 people, was completed with 36 people. Participants were randomized according to their sociodemographic similarities to a calorie-restricted diet combined with 16:8 time-restricted fasting (IF group; n=18) or a calorie-restricted diet alone (Control group; n=18). All participants of the study were recommended to eat 500 kcal less than the calculated daily energy requirements. All participants were followed daily via WhatsApp for 5 weeks. Anthropometric measurements (weight, waist circumference, hip circumference, waist-hip ratio, waist-to-height ratio, BMI) were taken for all participants before and after the intervention, and body composition (fat percentage, fat mass and visceral fat level, lean body mass, total body water) were taken. was recorded. In addition, blood pressure, lipid parameters (total cholesterol, LDL-K, HDL-K, triglyceride) and HbA1c values were measured. Statistical significance level was accepted as p0.05). Fasting blood sugar, fasting insulin and HOMA-IR; at the end of the study, it decreased statistically significantly more in the control group than in the IF group (p=0.024, p=0.031, p=0.010, respectively). Conclusion: This study found that an 8-hour time-restricted feeding regimen (IF) with added calorie restriction for 5 weeks in prediabetic women did not lead to greater anthropometric and metabolic improvements than a daily calorie restriction regimen. In addition, the results in favor of anthropometric and metabolic improvement in the IF group and the absence of side effects during the study show that intermittent fasting is an effective and applicable diet regimen in prediabetic patients.