Perkütan translüminal koroner anjiyoplasti ve stent uygulanan koroner arter hastalarında kalp hız değişkenliği
  1. Tez No: 88711
  2. Yazar: MUSTAFA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V. GÖKHAN CİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
45 9.0ZET Bu çalışmada S.Ü.T.F. Kardiyoloji Kliniğinde PTCA ve/veya stent uygulanan hastalarda farklı zamanlardaki zaman bağımlı kalp hızı değişkenliği araştırıldı. Çalışmaya koroner arter hastalığı anjiografik olarak dökümante edilmiş. PTCA ve/veya stent 32 erkek (yaş ortalaması 58.89±10.25 ve 8 kadın hasta (yaş ortalaması 61.52+7.96) alındı. İşlemden bir gün önce, bir gün sonra ve 3 ay sonra olmak üzere 24 saat holter EKG kaydı uygulandı. Zaman bağımlı kalp hızı değişkenliği parametreleri hesaplandı. İşlem öncesi ve bir gün sonrasında yapılan ölçümlerde tüm indekslerde azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
46 10.SÜMMARY In this study, we aimed to investigate changes in heart rate variability parameters before and after PTC A and stenting at different time intervals. Thirty-two men (mean age;58.89±10.25) and 8 women (mean age; 61.52+7.96) who have CAD, documented angiographically were included in the study. All patients underwent successful PTCA procedure and stenting was employed, where indicated. Twenty four hours Holter monitoring was performed in all patients one day before the procedure and the following next day and 2-3 months after the procedure (Table- 1). Time dependent HRV parameters were calculated. A decrease in all parameters were detected by measurements taken before and after the procedure. While the decrease in SDNN, SDANN and SDNN index parameters was statistically significant, the decrease in other parameters was not. When measurements taken before and after the procedure (2-3 months later) were compared, there was an increase in all parameters. But, the increase in rMSSD, pNN 50% and SDNN index parameters was not statistically significant. There was also a statistically significant increase in SDNN and SDANN. No statistically significant correlation was found between left ventricular ejection fraction and extent of CAD, with regard to HRV parameters. Long term increase in parameters following PTCA and/or stenting may show complete myocardial reperfusion. The decrease in parameters observed after procedure may be due to immobility or stunned myocardium. But this hypothesis must be supported by further investigations.