Önkol kombine sinir-tendon yaralanmalarında sinir onarımı sonuçlarımız
- Tez No: 88710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNÇ CEVAT ÖĞÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Günümüzde periferik sinir yaralanmaları, iş kazaları ve trafik kazalarının çok olması nedeniyle her gün artmaktadır. Sinir yaralanmaları öldürücü değildir, fakat hayat boyu sürecek sakatlıklara ve büyük ölçüde işgücü keybma sebep olurlar. Özellikle kombine tendon ve periferik sinir kesileri bunlar arasında önemli ve ciddi bir problem oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, 1997-1999 yıllan arasında üst ekstremite yaralanması sonucu başvuran, kombine sinir-tendon lezyonu olan ve bu nedenle tedavi edilen, takibi en az bir yıl olan, 20 hastanın 25 sinirinin, klinik sonuçlarını araştırılarak, bu tip hastalarda uygulanan teşhis ve tedavi metodlan değerlendirildi. Hastaların takip süresi en az 12, en fazla 24, ortalama 18 aydır. Hastaların 17'si (%85) erkek, 3'ü (%15) kadmdı. Hastaların en küçüğü 5, en büyüğü 48 yaşındaydı. Ortalama yaş 33.5'du. 14 hastada (%70) sağ, 6 hastada (%30) sol üst ekstremitede yaralanma vardı. %85 oranında dominant el etkilenmişti. Yaralanma sebepleri; onyedi hastada (%85) kesici alet, üçünde ise kunt ve parçalı türdeydi. En sık etken, cam kesişi idi (12 hasta, %60). Üç hasta iş kazası sonucu hızar kesişi (%15), 2 hasta bıçak kesişi (%10) sonucu başvurdu. Kunt yaralanması olan bir hasta, trafik kazası; 2 hasta, iş kazası sonrasında geldi. Yaralanma, 5 hastada (%25) median ve ulnar sinirde, 5 hastada (%25) median, 10 hastada (%50) ulnar sinirdeydi. Toplam 25 periferik sinir, tamir edildi. Onsekiz hastaya (%90) primer sinir tamiri uygulanmış, iki hastaya, sekonder tamir edilmiştir. Dört hastada (%20), interfasiküler sürür, 16 hastada ise epiperinöral sürür tekniği ile tamir edilmiştir. Tendon kesileri 4/0 prolenle sürüre edilmiştir. Tüm hastalara ameliyat sonrası dönemde, Washington rejimi ile rehabilitasyon uygulandı. Takip süresi bir yılı geçen hastalar tekrar kontrole çağırılarak, sübjektif sorgulama, objektif motor ve duyu değerlendirmesi ve bunların günlük yaşama uyarlanabilirliğini ölçen fonksiyonel değerlendirme metodlarını içeren, Modifiye MRC sınıflamasına göre, standart bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Hastalarımızın klinik sonuçlan, 3 hastada (%15) mükemmel, 8 hastada (% 40) çok iyi, 7 hastada (%35) iyi, 2 hastada (%10) ise zayıf olarak bulundu. Sonucu kötü olan hasta yoktu. Önkol ve bilekte, kombine sinir-tendon kesilerinde, tüm yapıların aynı seansta, mikrocerrahi teknikle primer tamiri ve ameliyat sonrasında iyi bir rehabilitasyonla hastanın takibi, iyi bir sonuç için gereklidir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Twenty-five combined nerve-tendon injuries of 20 patients treated in Orthopedics and Traumatology Department of Selçuk University Medical Faculty hospital, between 1997 and 1999 were evaluated using subjective and objective methods. The average follow-up was 18 months (12-24 months). There were 17 men (85%) and 3 women (15%). The mean age was 33.5 years. In 14 (70%) of the patients right forearm was involved and in 6 of them (30%) left forearm was affected. Dominant hand involvement was 85%. Seventeen patients (85%) were injured with sharp objects and three of the patients had blunt and crush injuries. Most of the patients were inflicted with a glass. There were three (15%) saw injuries, two knife cuts (10%). One patient presented after a traffic accident and 2 patients after work-place injury. Both median and ulnar nerves were injured in 5 (25%) patients, median nerve alone was injured in 5 (25%) patients, and ulnar nerve was injured in 10 (50%) patients. Primary nerve suture was used in 18 (90%) patients and two patients were treated with secondary suture. Interfascicular suture was used in 4 (20%) of them and epiperineural technique was used in 16 patients. Tendon lacerations were sutured using 4/0 prolene. Early motion using the Washington regime was utilized for post-operative rehabilitation. Patients with a follow-up period over one year were invited for a standart evaluation using subjective and objective methods; and also according to the modified MRC motor and sensory classification system. According to these criteria, we obtained 3 (15%) perfect, 8 (40%) very good, 7 (35%) good and 2 (10%) fair results. There were not any poor results. Combined nerve-tendon injuries can excellently be handled using primary suture, and early motion. 51