Muhafazakar ideoloji bağlamında Necip Fazıl Kısakürek'in siyasal düşüncesi
Necip Fazıl Kısakürek's political thoughts in the context of conservative ideology
  1. Tez No: 887118
  2. Yazar: SEDEF CÜREBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Necip Fazıl Kısakürek, Türk siyasal düşüncesinde hem bir özne olarak var olmuş, hem de fikirleri ile belirli grupların fikirlerinin nesnesi olarak araçsallaştırılmıştır. Kimileri için kahraman iken diğerleri için“geriliğin”sembolü olarak görülmüştür. Necip Fazıl'ı Türk siyasal düşüncesinde nitelemek için kullanılan sıfatların çeşitliliği onun siyasal düşüncesini ifade etmek için kullanılan muhafazakarlık kavramı için de geçerli bir paterndir. Muhafazakarlık, siyasal düşünceler tarihi içerisinde ne olduğu noktası üzerinde uzlaşı sağlanamamış, uzlaşı sağlanamamanın düşünce seti olarak gelişmiştir. Ancak bu belirsizlik, Türk siyasi hayatına damgasını vurmuş Necip Fazıl'ın durduğu yeri de muğlaklaştırır. Bu doğrultuda çalışmada muhafazakarlık kavramı bir ideoloji olarak ele alınmıştır. Ancak bu muhafazakarlığın kendi içinde sahip olduğu çelişkilere dayanılarak yapılmış bilinçli bir tercihtir. Muhafazakarlık, farklı modernleşme deneyimlerinden kaynaklanan Anglosakson ve Kıta Avrupası muhafazakarlığı şeklinde iki kola ayrılmıştır. Farklı modernleşme serüvenlerinin nihayeti olan farklı muhafazakâr gelenekler, Necip Fazıl'ın muhafazakarlığını doğuran bir modernleşmenin de varlığına işaret eder. Bu sorun Necip Fazıl'ı siyasal düşüncesinin Türk modernleşmesinden yola çıkılarak analiz edilmesiyle sonuçlanmıştır. Diğer taraftan Necip Fazıl'ı doğuran modernleşmenin neden farklı isimler için benzer sonuçlar yaratmadığı sorusu sorulmuş ve bu sorunun yanıtı onun hayatı ve kişiliği üzerinden yanıtlanmaya çalışılmıştır. Söz konusu araştırmanın sonucu farklı modernleşme deneyimlerinin farklı muhafazakâr gelenekleri doğurduğu; modernleşmenin“kültürün kişilik yaratıcı katında”bir ideoloji var edebilmesine bağlı olarak muhafazakarlığın ideoloji veya tutum olarak nitelendirilmesine neden olan süreci doğurduğudur. Necip Fazıl'ı doğuran Türk modernleşmesi, Necip Fazıl'ın hayatı ile kesiştiği noktada söz konusu eksiklikle eklemlenerek onun hayatında bir krize yol açmış ve bu onu ideolojik bir pozisyon olan Kıta Avrupası muhafazakarlığı içerisinde sınıflandırılmasına yol açmıştır. Anahtar Kavramlar: Necip Fazıl Kısakürek, Muhafazakarlık, Muhafazakâr Gelenekler, Modernleşme
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl has existed in Turkish political thought both as a subject and as an instrumentalization of the ideas of certain factions with his ideas. While he was a hero for some, he was seen as a symbol of“backwardness”for others. Necip Fazıl's versatility in Turkish political thought is also a valid pattern for conservatism, which is used to express his political thought. Conservatism has been constructed as a set of thoughts in the history of political thought, where there has been no consensus on what it is. However, this uncertainty also obscures the place where Necip Fazıl, who has left his mark on Turkish political life, stands. In this respect, the concept has been constructed as an ideology in this study. However, this is not an unfounded choice but a conscious choice based on the contradictions that conservatism has within itself. Conservatism has been divided into two branches, Anglo- Saxon and Continental European conservatism, which stem from different modernization experiences. Different conservative traditions, which are the end result of different modernization adventures, also indicate the existence of a modernization that gave birth to Necip Fazıl's conservatism. This problem resulted in the analysis of Necip Fazıl's political thought with a deductive method based on Turkish modernization. On the other hand, the question of why the modernization that gave birth to Necip Fazıl did not create similar results for different names was asked and the answer to this question was tried to be found with an inductive method through his life and personality. The result of the research in question is that different modernization experiences gave birth to different conservative traditions; modernization, depending on the ability to create an ideology“on the personality-creating level of culture”, gave birth to the process that caused conservatism to be characterized as an ideology or attitude. Turkish modernization, which gave birth to Necip Fazıl, articulated with the deficiency in question at the point where it intersected with Necip Fazıl's life, causing a crisis in his life and this articulated him to the ideological position of Continental European conservatism. Key Concepts: Necip Fazıl Kısakürek, Conservatism, Conservative Traditions, Modernization