Fiziksel engelli bireylerin kolorektal kanser taramasına yönelik bilgi, tutum ve davranışları ile etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of knowledge, attitude and behaviors and affecting factors for colorectal cancer screening of physically disabled individuals
  1. Tez No: 887117
  2. Yazar: ÜMİT SÜRÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FİZİKSEL ENGELLİ BİREYLERİN KOLOREKTAL KANSER TARAMASINA YÖNELİK BİLGİ, TUTUM VE DAVRANIŞLARI İLE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ SÜRÜK, Ümit Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Züleyha Kılıç Eylül 2024, 82 sayfa Bu araştırma fiziksel engelli bireylerin kolorektal kanser tarama yönelik bilgi, tutum ve davranışları ile etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Ocak 2023 ile Eylül 2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servislerinde yatarak tedavi alan, araştırmanın dâhil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 101 fiziksel engelli birey ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri anket formu, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ve Kolorektal Kanser Tarama Davranışları Yarar ve Engel Algısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve ANOVA (F) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS THE EVALUATION OF KNOWLEDGE, ATTITUDE AND BEHAVIORS AND AFFECTING FACTORS FOR COLORECTAL CANCER SCREENING OF PHYSICALLY DISABLED INDIVIDUALS SÜRÜK, Ümit Niğde Ömer Halisdemir University Health Sciences Institute Department of Nursing, Internal Medicine Nursing Master's Program Supervisor: Assist. Prof. Züleyha Kılıç Eylül 2024, 82 pages This descriptive study was conducted to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of individuals with physical disabilities towards colorectal cancer screening and the influencing factors. The study was conducted between January 2023 and September 2024 with 101 physically disabled individuals who received inpatient treatment at the Physical Therapy and Rehabilitation Services of the Kozaklı Physical Therapy and Rehabilitation Hospital of the Republic of Turkey Ministry of Health, who met the inclusion criteria of the study and agreed to participate in the study. The data of the study were collected using a questionnaire form, the Barthel Daily Living Activities Index and the Colorectal Cancer Screening Behaviors Benefit and Disability Perception Scale. Descriptive statistics, independent sample t test and ANOVA (F) were used in the evaluation of the data.