Beauty influencer: Do generation Z women consumers trust them?
Güzellik ve kozmetik alanında öneriler veren sosyal medya etkileyicileri: Z kuşağı kadınları onlara güveniyor mu?
- Tez No: 887142
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sosyal medya etkileyicileri, kendi duruşları bulundukları konumları, paylaştıkları gönderileri, takipçileri, bağlantıda bulunduğu markalar ve hitap ettikleri sosyal medya kullanıcıları ile toplumdaki bireyleri yönlendiren üçüncü kişilerdir (Freberg vd., 2010). Dolayısıyla birçok marka sosyal medya etkileyicilerini kampanyalarında aktif olarak kullanmaktadır. Bu çalışmada teori olarak Lee, Sudarshan, Sussman, Bright ve Eastin, (2022) tarafından gerçekleştirilen araştırmada tanımlanan, Instagram kullanıcılarının takip ettikleri sosyal medya etkileyicilerini, takip etme motivasyonları temel alınmaktadır. Bu motivasyonlar, etkileyicinin otantik olması, tüketimi özendirmesi, gıpta edilen kişi olması ve yaratıcılık anlamında ilham vermesi olarak ifade edilmektedir. Lee vd. (2022)'nin araştırma sonuçları otantiklik ve tüketimi özendirme motivasyonlarının sosyal medya etkileyicilerine duyulan güveni etkilediğini gösterniştir. Söz konusu çalışmada ise günümüz sosyal medya etkileyicilerinin kullanıcıları derinden etkilediği güzellik sektöründeki güven unsuru Z Kuşağına mensup 27 kişiyle yapılan derinlemesine görüşmelerle araştırılmaktadır. Araştırma sonuçları, etkileyicilerin takipçilerle iyi iletişim kurması gerektiğini, otantik olma, daha niş bir kitleye hitap etme, kullanılan her farklı sosyal medya platformunda kendine ait bir dil kullanma ve etik anlayışa değer vermesi ile mümkün olabileceği, tüm bu unsurların kendilerine duyulan güveni arttırdığını göstermektedir. Çalışma kapsamında Türkiye'de güzellik tavsiyesi veren etkileyicilerle çalışmakta olan markalara öneriler verilmektedir. Ayrıca bu çalışmayla ileride konu üzerine yapılacak olan araştırmalara öncülük edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Influencers are the third parties who can direct individuals in society with their stance, the posts they share, their followers, the brands they are connected to and the social media users they address (Freberg et al., 2010). Therefore, many brands use social media influencers in their social media marketing campaigns actively. The research conducted by Lee et al., (2022), on which this study is based as theoretically, shows that people who follow SMIs in Instagram have four basic motivations as authenticity, consumerism, envy and creative inspiration. Within the scope of the research, it has been determined that authenticity and consumerism have an impact on the trust to influencers. Lee et al. (2022)'s research, was an analysis on the social media influencers of Instagram. In this study, in-depth interviews were conducted with 27 women belonging to Generation Z, for examining the trust factor to beauty influencers, who have the most impact for offering products or services in beauty industry. Current study reveal that the influencer needs to communicate with those who follow him/her, must be authentic. The results also reveal that, appealing to a more niche audience having its own language on each different social media platform he/she uses, and valuing ethics increases the trust of Gen Z in them. In the study, suggestions were made to brands that work with influencers who provide beauty advice, which is currently an active marketing element in the beauty industry in Turkiye. It is aimed to pioneer future studies on the subject.