In Vitro Fertilizasyon (IVF) yapılacak olan poor responder (zayıf cevap gösteren) hasta grubuna uygulanacak tedavi modalitelerinin başarısının karşılaştırılması
Low dose of gonadotropin with letrozole versus high dose of gonadotropin in patients with poor ovarian response undergoing IVF
  1. Tez No: 887156
  2. Yazar: HARİKA YUMRU ÇELİKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FARUK BUYRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
GİRİŞ: In vitro fertilizasyon(IVF), diğer adıyla tüp bebek infertil hastalarda oldukça etkin bir tedavi yöntemidir. Ancak IVF siklusunda yapılan kontrollü over hiperstimulasyona (KOH), overlerin normalden daha az yanıt vererek yetersiz folikül gelişimi ile sonuçlandığı“poor responder”denilen hasta grubu önemli bir sorun teşkil etmeye devam etmektedir. Bu hastalarda optimal KOH protokolü konusu belirsizliğini korumaktadır. Çok çeşitli protokoller ve ilaçlar kullanılmış ancak kesin bir kanıya varılamamıştır. AMAÇ: Çalışmamızın amacı poor responder hasta grubunun tedavisinin geliştirilebilmesine katkıda bulunmak ve bu hasta grubunda kullanılan çok yüksek dozlardaki gonadotropin miktarını azaltmak için letrozol ekleyerek tedavi sonuçlarını karşılaştırmaktır. GEREÇ - YÖNTEM: Çalışmamız prospektif, randomize, kontrollü olacak şekilde dizayn edilmiş olup, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD, İnfertilite Polikliniğine Mayıs 2014 - Haziran 2015 tarihleri arasında başvuran ve kriterlere uyan 33 hasta Letrozol + 150 IU Gonadotropin grubu ve 27 hasta 300 IU Gonadotropin olmak üzere toplam 60 kişi alındı. Bilinen uterin patolojisi olan hastalar dışlandı. Her iki hasta grubundan tedavi ile ilgili ayrıntılı bilgi vererek tedavilerin yapılmasını kabul ettiklerine dair aydınlatılmış onamları alındı. Siklusun 3. günü birinci gruba Letrozol (2x2,5mg, 5gün süreyle) ve düşük doz (150IU/gün) Gonadotropin, ikinci gruba sadece yüksek doz (300IU/gün) Gonadotropin başlandı. Her iki gruba da standart GnRH antagonist protokol ile birlikte IVF/ICSI uygulandı. KOH verileri ve IVF sonuçları karşılaştırıldı. BULGULAR: Letrozol grubunda kullanılan toplam Gn dozu anlamlı olarak düşük bulunmuştur (1354 ± 468 IU 'e karşı 2555 ± 725 IU, p< 0,05). Elde edilen oosit sayısı her iki grupta benzer çıkmıştır (ortalama 1,30'e karşı 1,81, p >0,05). Transfer edilen embriyo sayısı her iki grupta da ortalama 0,52 bulunmuştur. Yüksek doz Gn grubunda sayısal olarak fazla gebelik olmasına rağmen (Letrozol grubunda 1 klinik gebelik, diğer grupta 1 biyokimyasal, 2 klinik gebelik) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (0,06 'e karşı 0,19, p>0,05). Folikül gelişmemesine bağlı siklus iptal oranları her iki grupta da yüksek olmakla birlikte benzer olmuştur (%60,6'e karşı %62,9, p>0,05). SONUÇ: Bu sonuçlara göre Letrozol ile düşük doz Gn vererek oosit eldesi, gebelik ve implantasyon oranları yüksek doz verilen protokole göre farksız olup, poor responderlarda beklenen siklus iptalleri benzer olarak görülmüştür. Ovaryen rezervi az olan hastalarda bilinen 2 konvansiyonel yöntem (yüksek doz gonadotropin) yerine daha mild protokoller (Letrozol + düşük doz gonadotropin) seçilmesi avantajlı olabilmektedir. Bu grupta daha sık görülen siklus iptalleri göz önüne alınarak bu konu ile ilgili daha çok hasta ile çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Poor ovarian response to controlled ovarian stimulation is one of the major problem in the treatment of in vitro fertilization. Although several stimulation protocols have been used for treatment of poor responders, optimal strategy for these women still remains controversial issue. OBJECTIVE: The aim of the present study is to evaluate the outcomes of using the aromatase inhibitor letrozole with low gonadothropin dose and high gonadothropin dose without letrozole for ovarian stimulation in poor responders who are scheduled for in vitro fertilization. DESIGN: Prospective randomized clinical trial study in an University Hospital setting. MATERIALS AND METHODS: This study consisted of 60 poor responder women. They were randomly subdivided into two groups: group 1 (n=33), women who underwent the Letrozole/low gonadothropin dose (starting with 150 IU) treatment of ovarian stimulation and group 2 (n=27) women who underwent only high dose gonadothropin (starting with 300IU) treatment. We performed GnRH antagonist protocol in each group. Main outcome measure was pregnancy rate. RESULTS: The mean total dose of Gn was significantly lower in Letrozole-treated group compared with another group (1354 +/- 468 IU versus 2555 +/- 725 IU, p< 0,05). There were no significant differences in the mean number of oocytes retrieved between two groups (1,30 vs 1,81,p >0,05). The mean number of embryo transfer is same (0,52) in each group. Despite the pregnancy rate was higher in the high dose Gn- treated group (letrozole-treated group-1 clinical pregnancy, high dose Gn group- 1 chemical and 2 clinical pregnancy), it's not statistically significant (0,06 vs 0,19, p >0,05). The rate of cycle cancellation due to poor ovarian response was very high and similar in the two groups (% 60,6 vs % 62,9, p >0,05) CONCLUSION: The Letrozole incorporated in low dose gonadothropin for poor responders did not improve the pregnancy outcomes of IVF cycles. Total number of patient was our limitation. Furthermore, large, prospective randomized studies are needed to evaluate the impact of Letrozole as adjuvant treatment in poor responders.