Terapatik gluteus medıus egzersizlerinde eksternal odak kullanımının gluteus medıus ve gövde kas aktivasyonlarına etkisi
Effect of using external focus on gluteus medius and trunk muscles activity during therapeutic glutues medius exercises
  1. Tez No: 887161
  2. Yazar: BURCU SENA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, asemptomatik bireylerde yan yatışta dirençli bantla abdüksiyon (resisted side-lying abduction) ve dirençli bantla yana adım alma (lateral band walking) egzersizleri esnasında eksternal odak kullanımının gluteus medius (GM), eksternal oblik (EO), erektör spina (ES) ve rektus abdominis (RA) kas aktivasyon düzeylerine ektisini incelemek ve internal odak yöntemiyle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş aralığında 8'i erkek 8'i kadın 16 sağlık birey dahil edildi. Kas aktivasyon düzeyleri yüzeyel elektromyografi (yEMG) cihazı (Noraxon, USA, Inc, Scottsdale, AZ) kullanılarak kaydedildi. Katılımcılar her iki egzersizi hem internal odak hem eksternal odak koşulunda olmak üzere toplam 4 defa gerçekleştirdi. Egzersizler randomize ve 3 tekrarlı olarak yapıldı. Katılımcılara internal odak koşulu olarak“Egzersizi yan tarafındaki kalça kasını kasarak yap”komutu verildi. Eksternal odak koşulu olarak ise pelvik kemere yerleştirilen lazer ışığı kullanıldı. Katılımcılardan egzersizleri yaparken lazer ışığından çıkan ışığı, egzersizlere göre belirlenmiş olan düz bir hat üzerinde tutmaya odaklanmaları istendi. yEMG verileri maksimal istemli izometrik kontraksiyon (MİK) değerleri kullanılarak normalize edildi. Çalışmanın istatistiksel analizleri“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Versiyon 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, ABD) programı kullanılarak yapıldı. İstatistiksel analiz için Wilcoxon Testi kullanıldı. Analizler sonucunda yan yatışta dirençli bantla abdüksiyon egzersizinde her iki odaklanma koşulu arasında kas aktivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Dirençli bantla yana adım alma egzersizi için internal odak koşulunda RA kas aktivasyonunun daha fazla olduğu (p0,05) belirlendi. Bu sonuçlara göre, GM egzersizleri için bir odaklanma yönteminin diğerinden üstün olmadığı belirlendi. Anahtar Kelimeler : Dikkat Odağı, Pelvis, Abdominal Duvar, Elektromiyografi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of using of external focus method during resisted side-lying abduction and lateral band walking exercises in healthy individuals on the gluteus medius (GM), external oblique (EO), erector spina (ES) and rectus abdominus (RA) muscle activation levels and comparing with internal focus method. 16 healthy individuals, 8 men and 8 women, aged between 18 and 30 were included in the study. Muscle activation levels were recorded using surface electromyography (sEMG) device (Noraxon, USA, Inc, Scottsdale, AZ). Participants performed the exercises 4 times in total, with two exercises in both internal and external focus conditions. Exercises were performed randomly and with 3 repetitions. Participants were given the command“Do the exercise by contracting the hip muscle on the side of the hip”as an internal focus condition. Laser light that placed on the pelvic girdle was used as the external focus condition. While doing the exercises, the participants were asked to focus on keeping the laser light on a straight line that determined according to the exercises. sEMG datas were normalised by using the maximal voluntary isometric contraction (MVC) values. Statistical analyzes of the study were performed using the“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, USA) program. Wilcoxon Test was used for statistical analysis. As a result of the analyses, no statistically significant difference was found in muscle activation levels between the two focus conditions during the resisted side-lying abduction exercise (p>0,05). For the lateral band walking exercise, RA muscle activation was higher in the internal focus condition (p0.05). According to these results, we cannot say that one focus method is more superior from the other for GM exercises. Key Words : Focus of Attention, Pelvis, Abdominal Wall, Electromyography