Mera alanlarının mekânsal analizi: Antalya iliKorkuteli ve Serik ilçeleri örneği
SPATIAL ANALYSIS OF PASTURE AREAS: ANTALYA EXAMPLE OF KORKUTELİ AND SERİK
  1. Tez No: 887162
  2. Yazar: MURAT ALTINMAKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünyada hızlı nüfus artışı, küresel ısınma, salgın şeklinde yayılan hayvan hastalıkları, mera alanlarının verimsizleşmesi veya amaç dışı kullanımı gibi nedenlerle et üretimi ihtiyacı karşılayamayacak duruma ulaşmıştır. Et üretimini ve tüketimini sınırlandıran bu nedenler içerisinde en hızlı çözülebilecek olanı mera alanlarının planlanması ve iyileştirilmesidir. Teknolojideki gelişmeler ve yeni yöntemlerle bu tür planlamalar ve modeller hızlı, ekonomik ve doğruluk oranı çok yüksek olacak şekilde yapılabilmektedir. Söz konusu planlamalarda kullanılan yöntemlerden bir tanesi de mekânsal analizlerdir. Bu çalışmada, Antalya ilinde bir tanesi yayla kesiminden (Korkuteli) ve bir tanesi de sahil kesiminden (Serik) olmak üzere iki ilçenin mera alanları materyal olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı, materyal olarak seçilen mera alanlarının mekânsal analizlerinin yapılmasıdır. Mekânsal analizlerin yapımında kartografik veriler (Hava fotoğrafları, topoğrafik haritalar ve uydu görüntüleri) kullanılarak coğrafi bilgi sistemlerinde sıkça kullanılan ArcGIS ve QGIS yazılımlarından faydalanılmıştır. Mekânsal analizlerden topografya (yükselti, eğim, bakı), toprak (büyük toprak grupları), arazi kullanım kabiliyet sınıfları (AKK), erozyon, iklim analizi, bitki deseni, kullanım şekli ve baskısı, otlatma planı gibi analizler yapılmıştır. Mera ile ilgili kanunlar, yönetmelikler, tebliğler ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın mera ile ilgili çalışmaları çeşitli açılardan incelenerek yorumlanmıştır. Ayrıca DSİ, TUİK ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünden çok yıllık verilerin temini ile meraların geçmişten günümüze değişimi ve bundan sonraki kullanımına ilişkin bir projeksiyon oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak araştırma kapsamındaki mera alanlarında bir planlama yapılarak ve kullanım önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Meat production has reached a point where it cannot meet the need for reasons such as rapid population growth in the world, global warming, animal diseases spreading in the form of epidemics, inefficiency or misuse of pasture areas. Among these reasons that limit meat production and consumption, the one that can be solved most quickly is the planning and improvement of pasture areas. With advances in technology and new methods, such plans and models can be made quickly, economically and with a very high accuracy rate. One of the methods used in these plans is spatial analysis. In this study, pasture areas of two districts in Antalya province, one from the plateau part (Korkuteli) and one from the coastal part (Serik), were selected as materials. The aim of the study is to perform spatial analysis of pasture areas selected as materials. ArcGIS and QGIS software, which are frequently used in geographic information systems, were used in the spatial analysis by using cartographic data (Aerial photographs, topographic maps and satellite images). Spatial analyzes such as topography (elevation, slope, aspect), soil (large soil groups), land use capability classes (LCC), erosion, climate analysis, plant pattern, usage pattern and pressure, and grazing plan were made. Laws, regulations, communiqués regarding pasture and the studies of the Ministry of Agriculture and Forestry regarding pasture have been examined and interpreted from various perspectives. In addition, an attempt was made to create a projection regarding the change of pastures from past to present and their future use by obtaining multi-year data from DSI, TURKSAT and the General Directorate of Meteorology. As a result, a planning was made and usage suggestions were made in the pasture areas within the scope of the research.