Kurgusal metinde mekân analizi: Ömer Seyfettin hikâyeleri
Space analysis in fictional text: Ömer Seyfettin stories
  1. Tez No: 887164
  2. Yazar: ESRA KÜBRA TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN AYDIN SANCAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Mimarlık, fizik, matematik, psikoloji, teknoloji, sosyoloji bilim dalları ile ve edebiyat, sinema, tiyatro gibi sanatın farklı dalları ile etkileşim halindedir. Mimarlık ilişkili olduğu bu alanlarla birbirlerini beslediği gibi, ortak yönler de içermektedir. Mimarlık ve edebiyatın kesiştiği nokta ise zihinsel mekân tasarımlarıdır. Mimarlık, bireylerin yaşamlarını sürdürebileceği ve eylemlerini gerçekleştirebileceği somut veya soyut olarak sınırlandırılmış alanlar tasarlayarak bir 'mekân' tanımlarken, edebi eserler ise aktardıkları olay örgüsünü kurgulayacağı bir 'mekân' a ihtiyaç duyar. Mimarlıkla 'mekân' ortak paydasında buluşan edebi eserler, bu sebeple mimarlığın da çalışma alanına dâhil olmaktadırlar. Yazdığı edebi metinlerle Türk Edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Ömer Seyfettin, hikâyelerini çocuklar için değil ciddi değişim içinde olan topluma yön vermek için yazmıştır. Milli bir dil, milli bir kültür oluşturmak gayesindedir. Toplumu eğitmek ve ideal insanı, ideal toplumu tasvir etmek gayesi ile kaleme almış olduğu eserlerinde, kurgu metinlerin temel unsurlarından olan 'mekân' unsurunun hikâyeye katkısı, hangi noktalarda yoğunlaştığı, bu söz konusu 'idealliğin' nasıl 'mekânlarda' hayat bulduğunun cevabı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Architecture interacts with physics, mathematics, psychology, technology, sociology and various branches of the arts such as literature, cinema and theatre. As architecture feeds on these fields to which it is related, it also contains common aspects. The point at which architecture and literature intersect is in the design of mental space. While architecture defines a 'space' by designing concrete or abstractly delimited areas in which individuals can live and act, literary works need a 'space' in which to construct the plot they convey. For this reason, literary works that share the common denominator of 'space' with architecture are also included in the field of study of architecture. Ömer Seyfettin, one of the leading figures in Turkish literature, did not write his stories for children, but to give a sense of direction to a society undergoing serious change. His aim is to create a national language and culture. In his works, which he wrote with the aim of educating the society and depicting the ideal man and the ideal society, the contribution of the element of 'space', which is one of the basic elements of fictional texts, to the story, the points at which it is concentrated, how this 'ideality' comes to life in 'spaces' and the answer have been investigated.