N-sübstitüye karben-metal komplekslerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of n-substituted carbene-metal complexes and investigation of their properties
- Tez No: 887219
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, bir seri benzimidazolyum tuzu ve bu tuzlardan palladyum(II)-, gümüş(I)- ve ruthenyum(II)-N-heterosiklik karben kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen bütün bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, IR, kütle gibi spektroskopik teknikler ve element analizi ile belirlendi. Bu komplekslerden üç tanesinin yapısı X-Ray tek kristal yöntemi ile de aydınlatıldı. Palladyum kompleksleri aril bromürler ile 2-asetil furan ve 2-asetiltiyofenin C5 arilasyon reaksiyonlarında katalizör olarak kullanıldı. Arilasyon reaksiyonları seçici olarak heteroaromatik bileşiklerin C5 konumunda gerçekleşti. Gümüş komplekslerinin antibakteriyal ve antifungal aktiviteleri incelendi. Test edilen kompleksler iyi derecede antimikrobiyal aktivite gösterdi. Ayrıca, rutenyum komplekslerinin hCA I, hCA II izoenzimleri ve AChE enzimine karşı enzim inhibisyon aktiviteleri incelendi. Bu kompleksler iyi derecede enzim inhibisyon aktivitesi sergiledi.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of benzimidazolium salts and their palladium (II)-, silver(I)- and ruthenium (II)-N-heterocyclic carbene complexes were synthesized. The structure of all synthesized compounds were determined by using spectroscopic techniques such as 1H-NMR, 13C-NMR, IR, mass and elemental analyses. The structure of three complexes were elucidated by X-Ray single crystal method. The palladium complexes were used as catalysts in the direct C5 arylation of 2-acetylfuran and 2-acetylthiophene with aryl bromides. The arylation reactions proceeded selectively at the C5 position of the heteroaromatic compounds. The antibacterial and antifungal activities of silver complexes were investigated. The tested complexes showed good antimicrobial activity. Also, the enzyme inhibition activities of ruthenium complexes against hCA I, hCA II isoenzymes and AChE enzymes were investigated. These complexes exhibited good enzyme inhibition activities.