Bilgisayarlı tomografi görüntüleme modellemesi için gate yazılımı kullanarak Monte Carlo simülasyonu
Monte Carlo simulation using gate software for computed tomography imaging modeling
  1. Tez No: 887220
  2. Yazar: ABDALLAH W. S. ALDAHOUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANA SEZDİ, PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilgisayarlı tomografi sistemi ve Catphan phantomunun (CTP404 modeli) geliştirilmesi için Monte Carlo (MC) simülasyon çerçevesi, GATE (Tomografik Emisyon için Geant4 Uygulaması) tarafından sağlanmıştır. Proje kapsamında, biri yüksek enerjili radyasyon, diğeri ise düşük enerjili radyasyon kullanan iki simülasyon süreci çalıştırılmıştır. Oluşturulan çıktı görüntüleri detaylı bir analizden geçirilmiş ve iki simülasyon sonucu arasındaki farkı temsil etmiştir. Bu, görüntü iyileştirme teknikleri, enerji dozu ve phantom içindeki malzemeler için Hounsfield Birimleri (HU) hesaplamalarını içermektedir. Simülasyon sonuçlarının doğruluğunu doğrulamak amacıyla deneysel kurulum tekrarlanmış, PET/CT Siemens Biograph Horizon kullanılarak gerçek CT taramaları elde edilmiş ve sonuçta elde edilen DICOM görüntüleri analiz edilmiştir. MC simülasyonlarının gerçek CT görüntüleme koşullarını kopyalamadaki doğruluğunu değerlendirmek için karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Sonuçlar, simüle edilmiş ve gerçek görüntüler arasındaki benzerliği doğrulamıştır. Çalışma, CT görüntüleme simülasyonları için MC yöntemlerinin etkinliğini göstererek, tıbbi görüntüleme araştırma ve geliştirme çalışmalarını ilerletmek için doğru bir araç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Monte Carlo simulation framework for the development of a computed tomography system and the Catphan phantom (CTP404 model) were provided by GATE (Geant4 Application for Tomographic Emission). The project involved running two simulation processes: one used high-energy radiation, and the other used low-energy radiation. The generated output images underwent detailed analysis, representing the difference between the two simulation results. This included image enhancement via filtering techniques, the energy dose, and the calculation of Hounsfield Units (HU) for the materials within the phantom. In order to verify the accuracy of the simulation outcomes, the experimental setup was replicated, actual CT scans were obtained using PET/CT Siemens Biograph Horizon, and the resulting DICOM images were analyzed. A comparative analysis was conducted to assess the accuracy of Monte Carlo simulations in duplicating real CT imaging conditions. The results confirmed the similarity between the simulated and real images. The study demonstrates the effectiveness of Monte Carlo methods for CT imaging simulations, providing an accurate instrument for advancing medical imaging research and development.