Çentik süzgeç tasarımının ve ekg işareti üzerindeki şebeke gürültüsünün yok edilmesinin mabc algoritması yardımıyla incelenmesi
Investigation of notch filter design and elimination of grid noise on ecg signal with aid of mabc algorithm
  1. Tez No: 887248
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOÇKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
50 Hz frekansındaki şebeke gürültüsü, EKG sinyallerinin doğru analizini zorlaştıran başlıca bozucu etkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, EKG sinyallerindeki bu gürültünün etkili bir şekilde giderilmesi için uygun filtre tasarımlarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, EKG işareti üzerindeki şebeke gürültüsünü yok etmek amacıyla IIR çentik filtre tasarımı yapılmış ve filtre parametreleri MABC algoritması ile optimize edilerek belirlenmiştir. Modifiye edilmiş yapay arı kolonisi (MABC) algoritması kullanılarak 3. ve 5. dereceden IIR çentik filtre tasarımları gerçekleştirilmiştir. Şebeke gürültüsünün EKG sinyali üzerindeki bozucu etkisini ve filtre optimizasyonunun performansını analiz etmek için 0.5, 0.1 ve 0.01 mV genlik değerli 50 Hz şebeke gürültüsü orijinal EKG sinyali üzerine eklenmiştir. Böylece, farklı filtre dereceleri ve farklı genlikli şebeke gürültüleri için filtre tasarım performansı değerlendirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, EKG sinyallerindeki farklı genlikteki şebeke gürültülerinin MABC algoritması yardımıyla tasarlanan filtrelerle başarılı bir şekilde temizlendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Grid noise at a frequency of 50 Hz is one of the major disruptive effects that hinder the accurate analysis of ECG signals. Therefore, appropriate filter designs are required to effectively eliminate this noise from ECG signals. In this study, an IIR notch filter was designed to eliminate grid noise from ECG signals, and the filter parameters were optimized using the Modified Artificial Bee Colony (MABC) algorithm. Third and fifth-order IIR notch filters were designed using the MABC algorithm. To analyze the disruptive effect of grid noise on the ECG signal and the performance of filter optimization, 50 Hz grid noise with amplitude values of 0.5, 0.1, and 0.01 mV was added to the original ECG signal. Thus, the filter design performance was evaluated for different filter orders and different amplitude grid noises. The results showed that grid noise of different amplitudes in ECG signals was successfully eliminated with the filters designed using the MABC algorithm.