Ürün tedarik zincirinde depolama ve lojistik faaliyetleri için takip uygulaması
Tracking application for storage and logistics activities in product supply chain
- Tez No: 887322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN SELİM PAMUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ürün tedarik zinciri hızla ilerleyen bilişim teknolojilerinden faydalanılarak global ve yerel ağda hem tedarik zinciri akışının yönetilmesi hem de rekabet yeteneklerinin geliştirilmesi ve korunması için stratejik ve doğru pozisyonlar alınmasını sağlamaktadır. Ürün tedarik zinciri kapsamında oluşturulan ağların karmaşıklığını gün geçtikçe artması, ürünlerin tedarik zinciri boyunca yaşam süresinin kısalması, depolanma ve lojistik faaliyetler içerisinde oluşabilecek risk durumlarının tespit edilip önlem alınması amacı ile bilişim teknolojileri yararlanılarak maksimum fayda sağlanmaktadır. Bu çalışmada, ürün tedarik zinciri faaliyetlerinden depolama ve lojistik alanında bilişim teknolojileri kullanılmıştır. Ürün tedarik zincirinde lojistik ve depolama faaliyetlerinde alt yapı sorunları, teknolojik yetersizlikler gibi pek çok problem ortaya çıkabilmektedir. Ürünlerin depolanması, ürünlerin bozulması, zamanında ulaşamama gibi birçok durum sorun teşkil edebilir. Bu problemlerin giderilmesi için lean startup yazılım metodolojisi ile sistem tedarik zinciri yönetimi faaliyet alanlarındaki ihtiyaçların giderilmesi amacı ile prototip bir sistem oluşturulmuştur. Bu sistem içerisinde ürünlerin muhafaza edildiği alanların sıcaklık, nem, basınç değerlerini tespit eden Ardunio IDE üzerinde geliştirilen elektronik devre kullanılmıştır. Elektronik devreden gelen veriler arayüz tarafından bir uygulamaya gerek kalmadan wifi işlemcisi aracılığı ile görüntülenmiştir. Tedarik zinciri yönetiminde depolama ve lojistik alanlarındaki değerler veritabanında muhafaza edilmiştir. Tedarik zinciri içerisindeki ürünlerin güvenliği ve kalitesini koruması için hem son kullanıcılar hem de firmalar için oluşabilecek zararların tespiti ve hızlı önemler alması açısından güvenli bir yönetim sistemi olmasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
By tak(ng advantage of rap(dly advanc(ng (nformat(on technolog(es, the product supply cha(n enables strateg(c and correct pos(t(ons to be taken both (n the global and local network to manage the supply cha(n flow and to develop and ma(nta(n compet(t(ve capab(l(t(es. For th(s reason, day by day, (nformat(on technolog(es w(th(n the product supply cha(n are of great (mportance (n terms of correct and t(mely management of all processes (n the supply flow. Max(mum benef(t (s prov(ded by us(ng (nformat(on technolog(es (n order to (ncrease the complex(ty of the networks created w(th(n the scope of the product supply cha(n, to shorten the l(fe span of the products throughout the supply cha(n, to detect and take precaut(ons aga(nst r(sk s(tuat(ons that may occur (n warehous(ng and log(st(cs act(v(t(es. In th(s study, the a(m of th(s study (s to create a system appl(cat(on us(ng (nformat(on technolog(es (n the f(eld of storage and log(st(cs, one of the product supply cha(n act(v(t(es. Many problems may ar(se (n the product supply cha(n, such as (nfrastructure problems and technolog(cal (nadequac(es (n log(st(cs and storage act(v(t(es. Many s(tuat(ons such as storage of products, spo(lage of products, fa(lure to arr(ve on t(me may pose problems. The use of computat(onal technolog(es (nstead of trad(t(onal methods to solve these problems has contr(buted to the act(v(t(es of the product supply cha(n as a result of research.