Kastamonu ilinde bulunan bir çinko kaplama tesisi atıksuyunun elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtımının incelenmesi
Investigation into the electrocoagulation treatment of wastewater from a zinc plating plant in Kastamonu province
- Tez No: 887323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE DİDAR DEĞERMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektrokoagülasyon tekniği kullanarak metal kaplama atık suyundan kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve çinkoyu gidermektir. Bu amaçla, demir anot ve katot içeren bir reaktör kullanılmıştır. Sonuçlar, elektrokoagülasyon prosesi ile KOİ ve çinko giderim verimliliğinin deney süresi ve akım yoğunluğu arttıkça arttığını göstermiştir. Optimum koşullar, deney 7 için başlangıç pH değeri 3, akım yoğunluğu 1,5 A, deney süresi 56,32 dakika ve güç tüketimi 7,1 kWh/m3 olarak belirlenmiştir. Bu koşullar altında maksimum KOİ ve çinko giderim oranları sırasıyla %63,38 ve %99,99 olarak bulunmuştur. Elektrokoagülasyon prosesinde başlangıç pH, akım ve zamanın etkilerini incelemek için merkezi kompozit tasarım kullanılarak üç seviyeli faktörlerle istatistiksel bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin R2 değerleri, güç tüketimi için 0,9900, KOİ giderimi için 0,9714 ve çinko giderimi için 0,8896 olup, polinom matematiksel ikinci dereceden denklemlere iyi uyum sağlamıştır. Varyans analizi (ANOVA), başlangıç pH, akım ve zamanın önemli etkileri olduğunu ve bu parametrelerin p-değerinin 0,05'ten küçük olması nedeniyle önemli olduğunu ortaya koymuştur. Genel olarak metal kaplama atık suyunun kirletici giderimleri için elektrokoagülasyon prosesinin kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to remove chemical oxygen demand (COD) and zinc from metal plating wastewater using electrocoagulation technique. For this purpose, a reactor with two anodes and cathodes made of iron was used. The results showed that the removal efficiency of COD and zinc increased with increasing electrocoagulation (EC) experiment duration and current density. The optimum conditions for experiment 7 were determined as initial pH value 3, current density 1.5 A, experiment duration 56.32 minutes and power consumption 7.1 kWh/m3. Under these conditions, the maximum COD and zinc removal rates were found to be 63.38% and 99.99%, respectively. In order to examine the effects of initial pH, current and time in the EC process, a statistical model was developed with three-level factors using a central composite design. The R2 values of the developed model were 0.9900 for power consumption, 0.9714 for COD removal and 0.8896 for zinc removal, which were well fitted to polynomial mathematical second order equations. Analysis of variance (ANOVA) revealed that pH, current and time had significant effects and these parameters were significant because the p-value was less than 0.05. In general, it was concluded that electrocoagulation process can be used for pollutant removal of metal plating wastewater.