Hemşirelerin elektif kolorektal cerrahisi sonrası hızlandırılmış iyileştirme (ERAS)protokolüne ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' knowledge levels regarding the accelerated recovery (ERAS) protocol after elective colorectal surgery
- Tez No: 887336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Savaş, E. (2024). Hemşirelerin Elektif Kolorektal Cerrahisi Sonrası Hızlandırılmış İyileştirme (ERAS) Protokolüne İlişkin Bilgi Düzeylerinin Değerlendirilmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu çalışma, cerrahi hemşirelerin elektif kolorektal cerrahisi sonrası hızlandırılmış iyileştirme protokolüne ilişkin bilgi düzeylerini değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tipte gerçekleştirildi. Çalışmaya Mayıs - Temmuz 2023 tarihleri arasında bir şehir hastanesinin genel cerrahi kliniklerinde ve cerrahi yoğun bakım ünitesinde çalışan 99 hemşire dâhil edildi.Araştırma verileri, Hemşire Bilgi Formu ve Elektif Kolorektal Cerrahisi ERAS Protokolü Bilgi Formu ile toplandı. Hemşirelerin yarısından fazlasının (%58.6)ERAS protokolü hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin %41.5'i ERAS protokolü hakkında eğitim aldığını, % 61'i ise ERAS protokü hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade etmiştir.“Ameliyat öncesi yapılan bilgilendirme hastanın anksiyetesini ve ağrısını azaltır (%97)”maddesi hemşireler tarafından en çok doğru cevap verilen madde olurken,“Anestezi indüksiyonundan 2-3 saat öncesine kadar hastaların 400 ml karbonhidrat içeren berrak sıvı alımına izin verilir (%31.3)”maddesi en az doğru yanıt verilen madde olmuştur. Hemşirelerin Elektif Kolorektal Cerrahisi ERAS Protokolü Bilgi Formu total puan ortalaması 12.08±3.68 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Savaş, E. (2024). Evaluation of Nurses' Knowledge Levels Regarding the Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) Protocol in Elective Colorectal Surgery. Master's Thesis, Biruni University Institute of Graduate Education, Istanbul. This descriptive cross-sectional study was conducted to evaluate the knowledge level of surgical nurses regarding the Enhanced Recovery After Surgery enhanced recovery protocol after elective colorectal surgery and to determine the factors affecting it. The study included 99 nurses working in general surgery clinics and surgical intensive care units of a city hospital between May and July 2023.Data were collected using the Nurse Information Form and the Elective Colorectal Surgery ERAS Protocol Information Form. It was determined that more than half of thenurses (58.6%) did not have sufficient knowledge about the ERAS protocol.While 41.5% of the nurses stated that they received training on the ERAS protocol, 61% stated that they did not have sufficient knowledge about the ERAS protocol. While the item ''Preoperative information reduces patient anxiety and pain (97%)'' was the item with the most correct answers by the nurses, the item "Patients are allowed to take 400 ml of clear fluid containing carbohydrate until 2-3 hours before induction of anesthesia '' (31.3%)''was the item with the least correct answers.The mean total score of the nurses in the Elective Colorectal Surgery ERAS Protocol Information Form was 12.08±3.68.