İzokinetik testler ve sürat koşusu sırasında ölçülen biyomekanik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Investigating the relationship between biomechanical parameters measured during isokinetic tests and sprint runnings
- Tez No: 887377
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ZİYA ARSLAN, PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alt ekstremite eklem momentleri (eklem torkları) sprint performansında kritik öneme sahiptir. Ancak hangi sprint fazında ne kadar eklem torkuna ihtiyaç olduğu konusu net bir şekilde ortaya konamamıştır. Bu araştırmanın amacı kalça ve diz ekleminin izokinetik test sonuçlarıyla tüm hızlanma evrelerindeki sprint süreleri, diz ve kalça ekleminin açısal hızları ve temporospatial parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmamıza 15 sprinter atlet katılmıştır. 60m sprint boyunca 5m, 10m, 20m, 30m, 45m ve 60m hızlanma aralıklarına sensörler yerleştirerek atletlerin koşu süreleri alınmıştır. Eş zamanlı olarak sprint alanının her iki tarafında toplamda 8 tane 240 fps kare hızında ve yüksek çözünürlükte ölçüm yapan kameralar yerleştirilmiştir. İki boyutlu görüntüler Kinovea 0.9.5 programıyla işlenerek her iki uzuvda diz ve kalça eklemlerinin fleksiyon ve ekstansiyon hareketinde açısal hızları her bir adımda elde edilmiştir. Aynı şekilde her bir basma ve uçma fazında geçen süreler elde edilmiştir. Her iki diz ve kalça ekleminde 60 ve 240der/s hızlarda konsantrik fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinde izokinetik testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lower limb joint moments are crucial in sprint performance. However, it remains unclear how much joint torque is needed for each sprint phase. The aim of this study is to examine the relationship between isokinetic test results of the hip and knee joint and sprint times in all acceleration phases, angular velocities of the knee and hip joint and temporospatial parameters. 15 sprinter athletes participated in our research. Athletes' sprint times were recorded by placing sensors at 5m, 10m, 20m, 30m, 45m and 60m acceleration intervals during the 60m sprint. Simultaneously, a total of 8 cameras measuring at 240 fps frame rate and high resolution were placed on both sides of the sprint lane. Two-dimensional images were processed with the Kinovea 0.9.5 program and the angular velocities of the knee and hip joint in flexion and extension of both limbs were obtained at each step. Likewise, the times spent in each contact and flight phase were obtained. Isokinetic tests were performed in concentric flexion and extension movements at speeds of 60 and 240 deg/s in both knee and hip joints.