Aronya meyvesi sıvı özütünün antioksidan ve sitotoksik özelliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant and cytotoxic properties of aronia fruit liquid extract
- Tez No: 887378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TEKİNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aronya (Aronia melanocarpa), antioksidan polifenoller, şeker, mineraller ve vitaminlerce zengin bir bitkidir. Bu çalışmada, aronya meyvesi sıvı özütünün antioksidan ve sitotoksik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, aronya sıvı özütünün, toplam antioksidan kapasitesi (TAK), L929, HaCaT, HCT-116 ve HT-29 hücre hatlarında zamana ve doza bağlı in vitro hücre canlılık testi (MTS) ve qPCR yöntemi ile telomer uzunluğu (TEL) incelenmiştir. Bulgulara göre, özütün TAK değeri 1087 mg/100 g olarak tespit edilmiştir. MTS hücre canlılığı testi sırasıyla, L929 hücre hattında %213,3±9,6 artış (24.saat/18 mg/ml doz), HaCaT hücre hattında %119,1 ± 2,8 artış (48.saat/7 mg/ml doz), HCT-116 hücre hattında %62,9 ± 6,9 azalış (48.saat/18 mg/ml doz) ve HT-29 hücre hattında ise %81,7 ± 6,2 azalış (48.saat/18 mg/ml doz) göstermiştir. TEL qPCR analizi, L929 ve HaCaT hücrelerinde sırasıyla %162,6 ve %234,2 kat (48. saat/18 mg/ml doz) artış, kolon kanseri hücreleri HCT-116 ve HT-29 hücrelerinde ise %25 ve %33 (24. saat/18 mg/ml doz) azalış olduğunu ortaya koymuştur. Özetle, aronya özütünün moleküler yolakları etkileme mekanizmasının ileri moleküler tabanlı yöntemler ile araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aronia (Aronia melanocarpa) is a plant rich in antioxidant polyphenolic compounds, sugar, minerals, and vitamins. This study aimed to investigate the Aronia fruit liquid extract's antioxidant and cytotoxic properties. Therefore, the total antioxidant capacity (TAC), the time and dose-dependent in vitro MTS cell viability test (MTS) on L929, HaCaT, HCT-116 and HT-29 cell lines, and the telomer length (TEL) by qPCR method were examined. The findings showed that the TAC value was determined to be 1087 mg/100 g. The MTS cell viability test indicated increase on L929 cell line by 213.3±9.6% (24th h/18 mg/ml dose) and HaCaT cell line by 119.1 ± 2.8% (48th h/7 mg/ml dose), whereas decrease by 62.9 ± 6.9% on HCT-116 cell line and 81.7 ± 6.2% on (48th h/18 mg/ml dose) at 24th h/18 mg/ml dose, respectively. TEL qPCR test revealed that the TEL of L929 and HaCaT cells were increased by 162.6 ve 234.2% fold at 48th h/18 mg/ml dose, while that of HCT-116 and HT-29 colon cancer cells were reduced by 25 and 33% at 24th/18 mg/ml dose, respectively. Overall, we concluded that the mode of action of the Aronia fruit extract on the molecular signalling pathways should be investigated using advanced molecular-based techniques.