Obez bireylerde serum D vitamini düzeyi ile depresyon durumu ve faz açısı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum vitamin D level and depression status and phase angle in obese individuals
  1. Tez No: 887379
  2. Yazar: ÖZLEM İKİNCİ ELİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma obez bireylerdeki serum D vitamini düzeyi ile depresyon durumu ve faz açısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla 224'ü kadın, 36'sı erkek toplam 260 katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Yaş ortalaması kadınlarda 42,72 ± 10,93; erkeklerde 43,25 ± 13,3 ve tüm katılımcılarda 42,79 ± 11,26'dır. BKI değerlerine göre obezite sınıflaması yapıldığında tüm katılımcıların %25,8'inin (n=67) I. derece obez; %43,1'inin (n=112) II. derece obez ve %31,2'si nin (n=81) III. derece obez olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılar serum D vitamini düzeylerine göre; serum 25(OH)D20 ng/mL ise D vitamini yeterlilik grubu olmak üzere üç gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre tüm katılımcıların %45'inde (n=117) D vitamini eksikliği; %43,8'inde (n=114) D vitamini yetersizliği ve %11,2'sinde (n=29) D vitamini yeterliliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on a total of 260 participants, 224 women and 36 men, to examine the relationship between serum vitamin D levels and depression status and phase angle in obese individuals. The average age for women is 42.72 ± 10.93; 43.25 ± 13.3 in men and 42.79 ± 11.26 in all participants. When obesity was classified according to BMI values, it was found that 25.8% (n=67) of all participants were degree I obese, 43.1% (n=112) were degree II obese, and 31.2% (n=81) were degree III obese. Participants were evaluated by dividing into 3 groups according to serum vitamin D levels serum 25(OH)D20 ng/mL is in the vitamin D sufficiency group. According to this evaluation, was detected vitamin D deficiency in 45% (n=117) of all participants, vitamin D insufficiency in 43.8% (n=114) and vitamin D sufficiency in 11.2% (n=29).