Türkiye'de işletme stoklarının değerlemesi ve stok değerlemesinin vergiye tabi kazanç üzerindeki etkileri (Eskişehir uygulaması)
- Tez No: 8874
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET“Türkiye` de İşletme Stoklarının Değerlemesi ve Stok Değer leme sinin Vergiye labi Kazanç Üzerindeki Etkileri”konulu ça lışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ; Stok ve Değerleme kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Stok Değerleme Yöntemleri, V.U.K. göre Stokların Değerlemesi, Stok Değerlemede Karşılaşılan So runlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde de; Konuyla ilgili Eskişe hir'de bazı İşletmeler üzerinde uygulama yapılmıştır. İşletmelerin satmak, üretimde girdi olarak kullanmak ama cıyla bünyelerinde bulundurdukları stoklar, işletmeye sağladık ları yararlar yanında bir takım giderlere de neden olmaktadır. İşletmelerin stoklarını hangi değerleme yöntemiyle değer leyecekleri konusunda V.U.K' da açık bir hükmün olmaması, uygu lamada sorunlara yol açmaktadır. Değişik stok değerleme yöntemlerinde bulunacak dönem so nu stok değerlerinin farklılığı, ticari ve mali kârı da etki lediğinden, vergi kayıplarının önlenmesi yanında işletmelerin elde etmedikleri kazançlar üzerinden vergi ödemek zorunda kal mamaları için de konuyla ilgili V.Ü.K. da düzenlemeler yapıl ması kanısındayız.
Özet (Çeviri)
- ABSTHACT - Our thesis titled“The Valuation of Business Stocks in Turkey and Its Effects on Taxable Income”consists of three chapters. In the first chapter, the concepts of“stock”and“valuation”were examined; especially the Methods of Stock Valuation,, Stock Valuation According to the Turkish Tax Procedure Law and the problems about Stock Valuation were deeply examined. Also, a practical study on some business firms in Eskişehir was made. The business firms own Stocks for sale or to use as an input in production. Although those stocks hare some benefits, they also cause some expenses. Because of the lack of a rule about the valuation method of the stocks of business firms in Turkish Tax Procedure Law, there exists some problems in daily tax practice. For that reason9 we believe that there is an immediate need of regulation in Procedure Lav/. Otherwise, different methods of stock valuation cause different values of stocks at the end of the accounting period and this effects the taxable income and commercial profit. On the other hand, the regulation in procedure law is necassary from the point of preventing tax evasion and also not tax unearned income. vWva^ *Bsoâ-W-4»-"V