Stokların Türkiye muhasebe standartlarına göre değerleme işlemleri
Valuation procedures of stocks according to turkish accounting standards
  1. Tez No: 480740
  2. Yazar: EYYÜP SABRİ KURTBOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Muhasebe bilgi sisteminden elde edilen malî tabloların; işletmenin çıkar gruplarının beklentilerini karşılayabilmesi, işletme faaliyetlerinin doğru ve güvenilir bir şekilde değerlendirilebilmesini sağlaması ve farklı dönemlere ait karşılaştırma yapılabilmesi, malî işlemlerin aynı muhasebe standartları kullanılarak kaydedilmesine ve değerlemenin aynı ölçülere göre yapılmasına bağlıdır. Uluslararası alanda farklı muhasebe ve finansal raporlama uygulamalarının olması, farklı faaliyet sonuçlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla uygulanan farklı muhasebe uygulamalarının standartlaştırılması ihtiyacı, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının (UFRS), Türkiye'de de Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarının oluşturulması sonucunu doğurmuştur. Türkiye Muhasebe Standartlarından TMS – 2 Stoklar standardını konu alan bu çalışmada; ilgili standarda yönelik teorik açıklamalardan sonra örneklere yer verilerek standardın uygulayıcılarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde de standart hükümlerinin uygulanmasında dikkate alınması gereken hususlara toplu olarak yer verilerek stokların ancak Türkiye Muhasebe Standartlarına göre ölçümü neticesinde, çıkar gruplarının bilgi ihtiyacının en iyi şekilde karşılanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order the charts obtained from the accounting information system to satisfy the expectations of the beneficiary groups, enable the true and safe valuation of the business activities and making comparisons of different periods are based on recording the financial activities via the same standards and making the valuation according to the same parameters. The existence of different accountancy and financial reporting applications in the international area causes the different activation results to be obtained. Therefore, a standardisation requirement of various accountancy application systems in this area caused the creation of the Accounting and Financial Reporting Standards of Turkey. In this study which explains the stock standards part of the Turkey's Accounting Standards (TMS - 2), helping to the applicators of that standards are targeted by giving various examples following the theoretical explanations. In the conclusion part of the study, the points to be taken into account in the application of the standard provisions are given collectively and it has been concluded that the needs of the interest groups can be best met only if the stocks are measured according to the Turkish Accounting Standards.