Dijital illüstrasyonda derinlik ve boyut
Depth and dimension in digital illustration
- Tez No: 887420
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dijital illüstrasyonda derinlik ve boyut, sanatçının ifade gücünü artıran temel unsurlar arasında yer alır. Perspektif, gölgelendirme, katman kullanımı ve renk paletleri, sanatçının eserine dinamizm ve gerçekçilik katmaktadır. Boyut yaratma tekniklerinin ustaca kullanımı, sanat eserlerinin izleyici ile eser arasında daha güçlü bir bağ kurulmasına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda, perspektifin doğru bir şekilde uygulanması ve gölgelendirme teknikleri, nesnelerin uzaklık ve boyutlarını vurgulamak açısından kritiktir. Perspektif, illüstrasyonda derinlik hissi oluşturur ve nesneler arasındaki mekânsal ilişkileri öne çıkarırken, gölgelendirme, nesnelerin formunu ve hacmini belirginleştirir. Katmanlar kullanılarak, ön plan ve arka plan nesnelerinin ilişkileri ayrıştırılabilir ve farklı öğeler bağımsız olarak düzenlenebilir. Bu sayede, derinlik ve boyut algısı daha etkili bir şekilde oluşturulabilir. Renk paleti ve ton farklılıkları da derinlik ve boyutun ifade edilmesinde önemli araçlardır. Bu teknikler, sanatçının eserine üç boyutlu bir gerçeklik hissi kazandırarak, izleyicinin esere daha derinlemesine dahil olmasını sağlar
Özet (Çeviri)
Depth and dimension in digital illustration are among the basic elements that increase the artist's power of expression. Perspective, shading, use of layers and color palettes add dynamism and realism to the artist's work. The skillful use of dimension creation techniques allows works of art to establish a stronger bond between the viewer and the work. In this context, the correct application of perspective and shading techniques are critical to emphasize the distance and size of objects. While perspective creates a sense of depth in illustration and highlights the spatial relationships between objects, shading emphasizes the form and volume of objects. Using layers, the relationships of foreground and background objects can be separated and different elements can be arranged independently. In this way, the perception of depth and size can be created more effectively. Color palette and tonal differences are also important tools for expressing depth and dimension. These techniques provide a three-dimensional sense of reality to the artist's work, allowing the viewer to become more deeply involved in the work.