Olumlu ve olumsuz ruminasyon ile mental iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship of positive and negative rumination to mental well-being
- Tez No: 887455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM SARISOY AKSÜT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BERNA SARI ARASIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı olumlu ve olumsuz ruminasyon stratejisi, mental iyi oluş ve olumsuz duygulanım (depresyon, anksiyete, stres) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada veriler 595 katılımcıdan (379 kadın, 209 erkek ve 7 cinsiyetini belirtmek istemeyen) toplanmıştır. Katılımcıların yaşları 18 ile 70 arasında değişmektedir (Ort= 28.57, SS= 10.40). Veri toplamak için Demografik Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres-21 Ölçeği, Olumlu ve Olumsuz Ruminasyon Ölçeği ve Warwick Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizleri yürütülmüştür. Buna ek olarak, demografik değişkenlere göre mental iyi oluş ve olumsuz duygulanım puanlarının değişiklik gösterip göstermediğini tespit edebilmek amacıyla Bağımsız Örneklem t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Mental iyi oluş ve olumsuz duygulanım için grup farklılığı olduğu tespit edilen demografik değişkenler kontrol edilerek olumlu ve olumsuz ruminasyon ölçeğinin alt ölçeklerinin mental iyi oluş ve olumsuz duygulanım üzerindeki yordayıcı etkisi Çoklu Doğrusal Regresyon analizleri ile test edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, beklenenle uyumlu olarak, Olumlu ve Olumsuz Ruminasyon ölçeğinin alt ölçeklerinin mental iyi oluş ve olumsuz duygulanım ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Olumlu ve olumsuz ruminasyon ölçeğinin bütün alt ölçekleri,“mutluluğu bastırma”hariç, mental iyi oluşu yordamaktadır. Benzer şekilde, olumsuz duygulanım,“olumlu başa çıkma”alt ölçeği hariç, Olumlu ve Olumsuz Ruminasyon Ölçeği'nin tüm alt ölçekleri tarafından yordanmıştır. Sonuç olarak, olumlu ruminasyon kullanımı arttıkça mental iyi oluş düzeyi artmakta ve olumsuz duygulanım azalmaktadır. Öte yandan olumsuz ruminasyon kullanımı arttıkça mental iyi oluşun kötüye gittiği, olumsuz duygulanımın ise arttığı görülmüştür. Bu bulgular teorik anlamda literatüre önemli katkılar sunmakla birlikte klinik müdahaleler açısından da yol gösterici olduğu düşünülmektedir. Literatürde görece az çalışılmış olan kavramları ele alması ve bu kavramların bir arada çalışıldığı ilk çalışma olmasıyla da alana katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the relationships among positive and negative rumination strategies, mental well-being and negative affectivity (i.e., depression, anxiety, stress). The study was composed of 595 participants (379 females, 209 males and 7 who preferred not to say). Participants' ages ranged between 18 and 70 years (M= 28.57, SD = 10.40). A questionnaire package including Demographic Information Form, Depression Anxiety Stress-21 Scale, Positive and Negative Rumination Scale and Warwick Edinburgh Mental Well-Being Scale was used to collect data. Pearson Product Moment Correlation analyses were conducted to test the hypotheses. In addition, Independent Samples t-tests and ANOVA analyses were conducted to investigate whether there were differences in mental well-being and negative affectivity scores based on demographic variables. Subsequently, Multiple Linear Regression analyses were conducted to test the predictive effects of the subscales of the Positive and Negative Rumination Scale on mental well-being and negative affectivity, while controlling for demographic variables that showed group differences in mental well-being and negative affectivity. Consistent with the expectations, results revealed significant relationships between the subscales of Positive and Negative Rumination Scale, mental well-being and negative affectivity. All the subscales of Positive and Negative Rumination Scale predicted mental well-being, except for the“suppress happiness”subscale. Similarly, negative affectivity was predicted by all subscales of Positive and Negative Rumination Scale, except for“positive coping”subscale. In conclusion, as the use of positive rumination strategies increases, mental well-being improves and negative affectivity decreases. On the other hand, as the use of negative rumination strategies decreases, mental well-being deteriorates and negative affectivity increases. It is thought that these findings provide important contributions to the literature in the theoretical sense and are also thought to be guiding for clinical interventions. It has also contributed to the field by addressing concepts that have been relatively little studied in the literature and being the first study in which these concepts are studied together.