Olumsuz düşüncelerin gelecek kariyer beklentilerini şekillendirmesinde psikolojik iyi oluş ve özyeterliliğin aracı rolü
The mediating role of psychological well-being and self-efficacy in the relationship between negative thoughts and future career expectations
  1. Tez No: 956883
  2. Yazar: RÜMEYSA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı aktif olarak iş arayan işsiz bireyler ve üniversite son sınıf öğrencilerinin tekrarlayan olumsuz düşüncelerle algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlikte özyeterlilik ve psikolojik iyi oluşun etkilerini incelemektir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada, uygun örnekleme ile belirlenen 670 katılımcı yer almaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları olarak; katılımcıların tanımlayıcı özellikleri ve kişisel deneyimlerini tespit etmek için“Sosyo-demografik Bilgi Formu”, tekrarlayan olumsuz düşünce düzeylerini ölçmek için“Olumlu ve Olumsuz Ruminasyon Ölçeği”, algılanan istihdam edilebilirlik düzeylerini ölçmek için“Algılanan Gelecekteki İstihtam Edilebilirlik”, bireylerin özyeterlilik seviyesini ölçmek için“Genel Özyeterlilik”ve psikolojik iyi oluş düzeylerini ölçmek amacıyla“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; tekrarlayan olumsuz düşünceler algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik, psikolojik iyi oluş ve genel özyeterlilik ile negatif ilişkilidir. Psikolojik iyi oluş ve özyeterlilik algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlikle pozitif ilişkilidir. Psikolojik iyi oluş, tekrarlayan olumsuz düşünceler ve algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik arasında aracı roldedir. Genel özyeterlilik de tekrarlayan olumsuz düşünceler ve algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik arasında aracı roldedir. Bu bulgular, işsizlik sürecinde bireylerin zihinsel süreçlerinde ortaya çıkan tekrarlayıcı olumsuz düşüncelerin bireyin istihdam edilebilirlik algısı, kendine güveni ve psikolojik iyi oluş düzeyi üzerindeki olumsuz etkisini gözler önüne sermektedir. Elde edilen bu veriler, işsizlik sürecinde deneyimlenen tekrarlayıcı olumsuz düşüncelerin bireyin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik psikososyal müdahalelere temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of self-efficacy and psychological well-being on perceived future employability in the presence of repetitive negative thoughts among unemployed individuals actively seeking jobs and final-year university students. The study, which employed a quantitative research method, included 670 participants selected through convenience sampling. Data were collected using the following instruments:“Socio-Demographic Information Form”to determine participants' demographic characteristics and personal experiences;“Positive and Negative Rumination Scale”to measure levels of repetitive negative thinking;“Perceived Future Employability Scale”to assess perceived employability;“General Self-Efficacy Scale”to evaluate self-efficacy levels; and the“Psychological Well-Being Scale”to measure psychological well-being. According to the findings, repetitive negative thoughts were negatively associated with perceived future employability, psychological well-being, and general self-efficacy. Psychological well-being and self-efficacy were positively associated with perceived future employability. Moreover, psychological well-being played a mediating role between repetitive negative thoughts and perceived future employability. Similarly, general self-efficacy also mediated the relationship between repetitive negative thoughts and perceived future employability. These findings reveal the negative impact of repetitive negative thoughts, which emerge in individuals' cognitive processes during unemployment, on perceived employability, self-confidence, and psychological well-being.The findings obtained are of a nature that can serve as a basis for psychosocial interventions aimed at understanding the impact of repetitive negative thoughts experienced during unemployment on individuals' mental health.