Karaman ili sulama sularının kalitesi
Irrigation water quality in Karaman province
  1. Tez No: 887456
  2. Yazar: HAMZA GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR UÇGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan bu çalışmada Karaman İlinde bulunan yeraltı ve yüzey sularının sulama amaçlı kalite özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla ilde sulama amaçlı kullanılan akarsu, baraj ve derin kuyulardan 30 adet su örneği alınarak pH, tuzluluk (EC), kalsiyum (Ca++), sodyum (Na+), magnezyum (Mg++), potasyum (K+), karbonat (CO3--), bikarbonat (HCO3-), klor (Cl-), sülfat (SO4--) ve bor (B) analizleri yapılmış ve alkalilik, sodyum adsorbsiyon oranı (SAO), çözünmüş sodyum yüzdesi ÇSY), bakiye sodyum karbonat (BSK), magnezyum oranı (MO), Kelley indeksi (KI), geçirgenlik indeksi (GI), potansiyel tuzluluk (PT), toplam çözünmüş katı madde miktarı (TÇK) ve toplam sertlik (TS) değerleri hesaplanmıştır. Toplanan su numunelerinde, EC 187 ile 1008 µS/cm, pH 6.90 ile 7.84, alkalilik 2.16 ile 9.52 me/L, SAO 0.04 ile 0.82, ÇSY 1.40 ile 10.55, BSK -14.5 ile -1.49, MO %13 ile 43, KI 0.01 ile 0.13, GI 18 ile 37, PT 1.26 ile 9.99, TÇK 120 ile 645 mg/L, TS 25 ile 102 me/L, Cl 0.40 ile 1.80 me/L, B 0.09 ile 1.27 mg/L, SO4—0.84 ile 18.10 me/L arasında değişmiştir. Karaman İlinde kullanılan sulama sularının büyük bir bölümü C2S1 kalite özelliği göstermiştir. Alınan su örneklerinde genel problemler olarak EC, GI, ve PT olmuştur. Toplamda 30 su kaynağının 7'sinde PT, 5'inde Gl, 2'sinde EC ve 1'inde B tehlikesine rastlanmıştır. Diğer parametreler yönünden herhangi bir problem tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality characteristics of ground and surface waters for irrigation purposes in Karaman Province were determined. For this purpose, 30 water samples from streams, dams and deep wells used for irrigation in the province were analyzed. Salinity (EC), pH, calcium (Ca++), sodium (Na+), magnesium (Mg++), potassium (K+), carbonate (CO3--), bicarbonate (HCO3-), chlorine (Cl-), boron (B) and sulphate (SO4--) analyzes were made and alkalinity, sodium adsorption rate (SAR), sodium percentage (%Na), residual sodium carbonate (RSC), magnesium ratio (MR), kelley index (KI), permeability index (PI), potential salinity (PS), total dissolved solids (TDS) and total hardness (TH) values were calculated. In the collected water samples, values varied between 187 and 1008 µS/cm for EC, 6.90 to 7.84 for pH, 2.16 to 9.52 me/L for alkalinity, 0.04 to 0.82 for SAR, 1.40 to 10.55 for ESP, -14.5 to -1.49 for RSC, 13 to 43 % for MR, 0.01 to 0.13 for KI, 18 to 37 for PI, 1.26 to 9.99 for PS, 120 to 645 mg/L for TDS, 25 to 102 me/L for TH, 0.40 to 1.80 me/L for Cl, 0.09 to 1.27 mg/L for B, 0.84-18.10 mg/L for SO4--. Most of the irrigation water used in Karaman has C2S1 quality characteristics. EC, PI, and PS were the general problems in the water samples. PS hazard was found in 7 of 30 water sources, Pl hazard in 5, EC hazard in 2 and B hazard in 1. No problems were detected in terms of other parameters.