İlköğretim seviyesinde belli dönemlere ait seçilmiş hikâye kitaplarındaki halk bilimi unsurları
Folklore elements in selected story books at primary school level
- Tez No: 887463
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma; daha önce 100 Temel eser içerisinde bulunan, günümüzde 1000 Temel Eser arasında yer alan İslamiyet öncesi- sonrası ve Cumhuriyet Dönemi öncesi- sonrasında yer alan“Dede Korkut Hikâyeleri ve Cumhuriyet Öncesi Yazarlardan Çocuklara Hikâyeler”adlı kitaplarda bulunan halk bilimi unsurlarının tespiti ve değerlendirmesini yapmak amacıyla hazırlanmıştır. Söz konusu hikâyelerde halk bilimi unsurlarına yer verilip verilmediği belirlenerek, halk bilimi unsurlarının bu hikâyeler yoluyla hayatın içerisinde ne oranda yaşatıldığı ve ilköğretim düzeyindeki çocuklara gelenek-göreneklerini tanıtmak, değerlerine sahip çıkmanın önemini vurgulamak amaçlanmıştır. Halk bilimi alanında pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen, ilköğretim düzeyinde daha önce 1000 Temel Eser arasında yer alan, Türk yazarlara ait öykülerde halkbilimi unsurlarının çalışılmamış olması, eğitim alanında halkbilimi kullanımına yönelik araştırmaların fazla olmadığı, gözlemlenmiştir. Bu eksiklikten yola çıkılarak, çalışmada“Dede Korkut Hikâyeleri ve Cumhuriyet Dönemi Öncesi Yazarlardan Çocuklara Hikâyeler”kitaplarındaki halk bilimi unsurları belirlenmiş, bu unsurların toplum hayatında ne oranda yer aldığı ve ilköğretim düzeyindeki çocuklara, toplum kültürüne ait değerleri doğru bir biçimde aktarmanın neden önemli olduğunu göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work; Folklore in the books of Dede Korkut Stories, Stories from Pre-Republican Writers to Children, which were previously included in the 100 Basic Works and are now among the 1000 Basic Works. It was prepared to identify and evaluate the elements. It was aimed to determine whether folklore elements were included in the stories in question, to what extent the folklore elements were kept alive through these stories, and to emphasize the importance of acquainting primary school children with their traditions and customs and protecting their values. Although many studies have been carried out in the field of folklore, it has been observed that folklore elements have not been studied in the stories of Turkish writers, which were previously included in the 1000 Basic Works at the primary education level, and that there are not many studies on the use of folklore in the field of education. Based on this deficiency, the study aimed to determine the folklore elements in the story books of Turkish writers before and after Islam and during the Republican Period, to what extent these elements affected social life, and to accurately convey the values of society's culture to primary school children.