Boşanmış ve boşanmamış ebeveynlere sahip bireylerin bağlanma stilleri, ayrılık kaygısı ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri açısından karşılaştırılması
Comparison of attachment styles, separation anxiety and resilience levels in individuals with divorced and non-divorced parents
  1. Tez No: 956749
  2. Yazar: CEVRİYE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, kaygılı ve kaçınmacı bağlanmanın ayrılık kaygısı üzerindeki etkisinin psikolojik dayanıklılık değişkeni aracılığıyla açıklanıp açıklanmadığı ve bu aracılık ilişkisinin ebeveyn boşanma durumuna göre değişip değişmediği analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemi beliren yetişkinlik dönemindeki (18-30 yaş) 320 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YIYE-II), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi (YAAA) ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde korelasyon, aracılık ve koşullu aracılık analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar, psikolojik dayanıklılık düzeyinin kaçınmacı bağlanan bireylerin ayrılık kaygısı seviyeleri üzerinde kısmi tamamlayıcı aracılık rolü gösterdiğini, kaygılı bağlanan kişilerde ise anlamlı bir aracılık etkisi bulunmadığını göstermiştir. Bunun yanı sıra, ebeveynlerin boşanma durumunun koşullu aracılık rolüne bakıldığında hem kaygılı bağlanma hem de kaçınmacı bağlanma stilinin psikolojik dayanıklılık aracılığıyla ayrılık kaygısı üzerine düzenleyici bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Fakat, ebeveyn boşanma durumunun hem kaygılı hem de kaçınmacı bağlanma ile ayrılık kaygısı üzerindeki doğrudan etkisini ise anlamlı olarak düzenlediği görülmüştür. Bu bulgular, ebeveyn boşanmasının bireyin bağlanma stilini etkileyerek ilişkilerinde daha yoğun ayrılık kaygısı yaşayabileceklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the effects of anxious and avoidant attachment on separation anxiety are mediated by resilience and whether this mediating relationship varies according to parental divorce. The sample of the study consists of 320 participants in emerging adulthood (ages 18-30). Participants were administered the Demographic Information Form, Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), Adult Separation Anxiety Questionnaire (ASA) and the Resilience Scale for Adults, respectively. Correlation, mediation and moderated mediation analyses were used in the analysis of the data. The results indicated resilience partially mediated (complementary mediation) the relationship between avoidant attachment and separation anxiety, whereas no significant mediating effect was found for anxiously attached individuals. In addition, when examining the moderated mediation role of parental divorce, it was concluded that neither anxious nor avoidant attachment style had a moderating effect on separation anxiety through resilience. However, it was observed that parental divorce significantly moderated the direct effect of both anxious and avoidant attachment on separation anxiety. These findings indicate that parental divorce may influence an individual's attachment style, leading them to experience more intense separation anxiety in their relationships.