DeFi, NFT ve metaverse varlıkların etkin piyasa hipotezi kapsamında ekonometrik analizi
Econometrical analysis of DeFi, NFT and metaverse assets under the effective market hypothesis
- Tez No: 887509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE ÖZYÜREK, DOÇ. DR. İHSAN ERDEM KAYRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
DeFi, Metaverse ve NFT varlıkların piyasa etkinliğinin tespiti ve olası anomalilerin varlığının araştırılması amaçlanmaktadır. Literatür taranırken DeFi, Metaverse ve NFT anahtar kelimeleriyle Web Of Science (WoS) veri tabanında alan taraması yapılmış, 6648 çalışma taranmış ve“VOSwiewer”programından yararlanılarak bibliyometrik analiz yapılmıştır. 01.01.2021-31.12.2023 tarih aralığında piyasa değeri en yüksek 22 DeFi, Metaverse ve NFT varlıkların günlük verileri kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel yöntemler kullanılmış olup zayıf formda piyasa etkinliği etkisinin ölçülmesinde geleneksel birim kök testleri ve panel birim kök testleri kullanılmıştır. Anomalilerin varlığının araştırılmasında dönemsel anomaliler (haftanın günleri, ocak ayı, ay içi ve ay dönümü) kullanılarak koşullu varyans modellerinden (ARCH, GARCH, EGARCH) yararlanılmıştır. Araştırma bulgularında ADF, PP birim kök testi sonuçlarında zayıf formda piyasa etkinliği koşulunun sağlandığı, KPSS birim kök testi sonucuna göre zayıf formda piyasa etkinlik koşulunun bazı varlıklar için sağlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. DeFi, Metaverse ve NFT varlıklar için portföy oluşturulduğunda ise panel veri analizi test sonuçlarına göre Hadri testi hariç zayıf formda piyasa etkinliğinin var olduğu ve durağan olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anomali sonuçlarına göre, ZIL, WAXP, DGB varlıklarında haftanın günleri, AAVE, SNX, RUNE, UNIs, EGLD, ONT, DGB varlıklarında ocak ayı, AAVE, RUNE, RLC varlıklarında ay içi, WAXP varlığında ay dönümü anomalisi varlığı tespit edilememiştir. Çalışmada kullanılan analiz yöntemleri“EViews”paket veri programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We aim to determine the market efficiency of DeFi, Metaverse and NFT assets and investigate the existence of possible anomalies. While reviewing the literature, a literature search was conducted in the Web Of Science (WoS) database with the keywords DeFi, Metaverse and NFT, 6648 studies were scanned and bibliometric analysis was performed using the“VOSwiewer”program. 22 DeFi, Metaverse and NFT assets with the highest market capitalization between 01.01.2021-31.12.2023 were analyzed using daily data. Quantitative methods are used in the study and traditional unit root tests and panel unit root tests are used to measure the weak form of market efficiency effect. Conditional variance models (ARCH, GARCH, EGARCH) are utilized to investigate the existence of anomalies by using periodic anomalies (days of the week, January, intra-month and lunar anniversary). According to the results of the ADF and PP unit root tests, the weak form of market efficiency condition is met, while the KPSS unit root test shows that the weak form of market efficiency condition is not met for some assets. When portfolios are formed for DeFi, Metaverse and NFT assets, the panel data analysis test results show that there is a weak form of market efficiency and stationary except for the Hadri test. According to the anomaly results, there is no day of the week anomaly for ZIL, WAXP, DGB assets, January anomaly for AAVE, SNX, RUNE, UNIs, EGLD, ONT, DGB assets, intra-month anomaly for AAVE, RUNE, RLC assets and lunar anniversary anomaly for WAXP asset. The analysis methods used in the study were carried out using the“EViews”package data program.