Geçici koruma statüsünde Türkiye'de yaşayan suriye uyruklu bireylerin sağlık okuryazarlığı
Health literacy of syrian individuals living in Turkiye under temporary protection status
- Tez No: 887517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Sosyal Hizmet, Public Health, Health Education, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan bu araştırmada nitel araştırma yöntemiyle, geçici koruma kapsamında Türkiye'de yaşayan Suriye uyruklu bireylerin sağlık okuryazarlığı derinlemesine incelenmiştir. Araştırma kapsamında 15-49 yaş aralığı belirlenmiş, Türkçe bilen bireyler dahil edilmiştir. Demografik bilgi formuyla katılımcılar özellikleri belirlenmiştir. Açık uçlu sorularla katılımcıların sağlık okuryazarlığı durumları araştırılmıştır. Katılımcıların dini değerlerinin madde kullanımı hususunda etkileri dikkat çekmiş ve SOY seviyelerinin bu doğrultuda düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcı bireylerin %15'inin geleneksel tedavi yöntemlerine yöneldiği ortaya çıkmıştır. Bireylerin %65'inin dil bariyeri sebebiyle SOY seviyelerinde öğrenememe durumu ortaya çıkmıştır. Eğitim durumları ile SOY seviyeler arasındaki bir bağ kurulamadığı ama Türkiye'de eğitim gören bireylerin SOY seviyelerinin diğerlerine göre daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. 20 katılımcıdan sadece 2 bireyin sağlık hizmetlerini doğru sırayla kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu da SOY seviyelerinin düşük olduğunu göstermektedir. 3 katılımcının sağlık hizmetlerini muayene şeklinde değil ilaç yazdırma şeklinde kullandığı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda araştırmacı ve saha çalışanlarına sağlık okuryazarlığı eğitimlerinin artırılması, göçmen bireylerin sağlık entegrasyonunda dil bariyeri yaşamamaları hususu için Türkçe okuma-yazmaya teşvik politikaları üretmek ve temel sağlık ihtiyaçlarına en hızlı şekilde entegrasyonun sağlanması şeklinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, using qualitative research methods, the health literacy of Syrian individuals living in Turkey under temporary protection was examined in depth. The study focused on individuals aged 15-49 who spoke Turkish. Participants' characteristics were identified using a demographic information form. Their health literacy status was investigated through open-ended questions. It was found that participants' religious values had a noticeable impact on substance use, and their health literacy levels were correspondingly low. The study revealed that 15% of participants resorted to traditional treatment methods. Additionally, 65% of individuals faced barriers to health literacy due to language barriers. Although no direct link was found between educational status and health literacy levels, it was observed that individuals who received education in Turkey had better health literacy levels compared to others. Only 2 out of 20 participants were found to use health services in the correct sequence, indicating low health literacy levels. Furthermore, 3 participants used health services primarily for obtaining prescriptions rather than for examinations. Based on the study's findings, it is recommended to increase health literacy training for researchers and field workers, develop policies to encourage Turkish literacy to prevent language barriers for migrant individuals in health integration, and ensure the quickest integration into basic health needs.