Antikanser ve antibakteriyel aktiviteye sahip yeni üre türevi bileşiklerin sentezi, biyokimyasal karakterizasyonu ve terapötik uygulamaları
Synthesis, biochemical characterization, and therapeutic applications of new urea derivative compounds with anticancer and antibacterial activity
- Tez No: 887519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES ARSLAN, DOÇ. DR. YUSUF AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Kimya, Biotechnology, Genetics, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanser günümüzde ölüm sebeplerinin en başında gelmektedir. Günümüzde glioblastoma ve nöroblastoma kanserine yakalanan hastalın her yüz binde yaklaşık üçü hayatını kaybetmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle kemoterapi ilacı olup bir yandan hastaları tedavi ederken diğer yandan da hastaların sağlıklı dokularına ve bağışıklık sistemlerine zarar vererek kişilerin bakteriyel hastalıklara yakalanma ihtimallerini arttırmaktadır ve hastalara bu nedenle antibiyotik tedavileri de uygulanmaktadır. Yaptığımız bu çalışmada fenetilamin bazlı yeni üre türevleri sentezlenmiş olup, bu moleküllerin sitotoksik, genotoksik, antikanser ve antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Sitotoksisite ve antikanser çalışmalarında MTT testi kullanılarak hücre canlılığı belirlenmiştir. Genotoksisite çalışmaların Hoechst 33258 floresan boyasıyla çekirdek yapı analizi yapılmıştır. Antimikrobiyal aktivite çalışmaları ise agar kuyucuk difüzyon ve mikrodilüsyon metotları kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda elde edilen veriler, bu çalışma ile ilk defa sentezlenmiş olan fenetilamin bazlı üre türevlerinin ilaçların sitotoksik ve genotoksik etki göstermediği ayrıca antikanser ve antimikrobiyal etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death today. Currently, approximately three out of every hundred thousand patients diagnosed with glioblastoma and neuroblastoma cancer lose their lives. The drugs used in cancer treatment are usually chemotherapy drugs which, while treating patients, also damage their healthy tissues and immune systems, increasing the likelihood of patients contracting bacterial diseases. As a result, antibiotic treatments are also applied to patients. In this study, new urethane derivatives based on phenethylamine were synthesized, and the cytotoxic, genotoxic, anticancer, and antimicrobial effects of these molecules were investigated. Cell viability in cytotoxicity and anticancer studies was determined using the MTT assay. Nuclear structure analysis was conducted with Hoechst 33258 fluorescent dye in genotoxicity studies. Antimicrobial activity studies were performed using the agar well diffusion and microdilution methods. The data obtained from the studies indicated that the phenethylamine-based urethane derivatives synthesized for the first time in this study did not exhibit cytotoxic and genotoxic effects but did show anticancer and antimicrobial effects.