Barı̇atrı̇k veya metabolı̇k cerrahı̇ hastalarında antropometrı̇k ölçümler ve bı̇yokı̇myasal parametreler ı̇le faz açısı arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇
The relationship between anthropometric measurements, biochemical parameters and phase angle in bariatric or metabolic surgery patients
  1. Tez No: 887525
  2. Yazar: ELİF MIZRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME PULAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Faz açısı, beslenme durumunun klinik bir belirteci ve metabolik durumun seyrinde yararlı olan bir belirteçtir. Retrospektif yapılan bu çalışmada bariatrik veya metabolik cerrahi uygulanan en az II. derece obezlerin (BKİ≥35 kg/m2) preoperatif ve postoperatif Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) yöntemiyle ölçülen faz açısı değerleri ile biyokimyasal parametre ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 202–Nisan 2023 tarihleri arasında cerrahiye başvuran, endikasyonları sağlayan, sleeve gastrektomi (SG) (n=6) ve transit bipartisyon (TB) (n=114) ameliyatları uygulanan hastalardan postoperatif 1., 3. ve 6. ay kontrollerine düzenli gelen diyabetik (n=81) ve non-diyabetik (n=39) olmak üzere toplamda 120 obez hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların antropometrik ölçümleri ve faz açısı değerleri SECA MCA 515 marka tartı ile ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde kullanılan tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon Testi, ANOVA ve bağımsız t testleridir. Çalışma sonucuna göre faz açısının ortalaması ve standart sapmaları preoperatif dönemde 5,430,643 olan hastaların postoperatif 6. ayda 4,810,66'ya düştüğü saptanmıştır. Preoperatif ve postoperatif süreçlerdeki vücut kompozisyonu bileşenleri, faz açısını etkileyen temel faktörler olarak bulunmuştur. Bu bileşenler BKİ, yağ kütlesi, yağ yüzdesi, kas kütlesi ve TBW değerleridir. Faz açısı değeri ile beden kütle indeksi (BKİ), yağ kütlesi ve yağ yüzdesi arasında negatif ve anlamlı (p0,05) ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Phase angle is a clinical marker of nutritional status and a useful marker of metabolic status. In this retrospective study, we aimed to evaluate the relationship between preoperative and postoperative phase angle values measured by Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) method and biochemical parameters and anthropometric measurements of at least grade II obese patients (BMI≥35 kg/m2) who underwent bariatric or metabolic surgery. A total of 120 obese patients, including diabetic (n=81) and non-diabetic (n=39) patients who were admitted to surgery between January 2021 and April 2023, who met the indications and underwent sleeve gastrectomy (SG) (n=6) and transit bipartition (TB) (n=114) surgeries, and who regularly attended the postoperative 1st, 3rd and 6th month controls were included in the study. Anthropometric measurements and phase angle values of the patients were measured with SECA MCA 515 weighing scale. Descriptive statistics, Pearson Correlation Test, ANOVA and independent t tests were used to evaluate the data. According to the results of the study, the mean and standard deviation of the phase angle decreased from 5,430,64 in the preoperative period to 4,810,66 in the 6th postoperative month. Body composition components in preoperative and postoperative periods were found to be the main factors affecting the phase angle. These components are BMI, fat mass, fat percentage, muscle mass and TBW values. A negative and significant (p0,05) correlation was found with muscle mass, lean body mass (FFM) and total body water (TBW).