Kilo geri alımı olan bariyatrik cerrahi hastalarında revizyon cerrahisi, ketojenik ve aralıklı açlık diyetleri: Prospektif randomize kontrollü çalışma
Revisional surgery, ketogenic and intermittent fasting diets in bariatric surgery patients with weight regain: A prospective randomized controlled study
  1. Tez No: 959307
  2. Yazar: SEHER ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ZEKİYE ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bariyatrik cerrahi sonrası kilo geri alımı (KGA), alternatif tedavi yöntemlerine duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, bariyatrik cerrahi sonrası yetersiz kilo kaybı veya KGA görülen hastalarda; revizyonel bariyatrik cerrahi (RBC), çok düşük kalorili ketojenik diyet (ÇDKKD) ve zaman kısıtlı aralıklı açlık diyeti (ZKAAD) müdahalelerinin, antropometrik ölçümler, biyokimyasal parametreler ve beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma dört grupta (RBC, ÇDKKD, ZKAAD, kontrol; her biri n=14), toplam 56 hasta ile yapılmıştır. Müdahale öncesi ve 6. hafta sonunda; vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi, vücut kompozisyonu, kan glisemik ve lipit profili ile birlikte, temel vitamin ve minerallerin serum düzeyleri değerlendirilmiştir. Enerji ve besin öğesi alımları, BeBiS-9 programıyla hesaplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this randomized controlled, prospective study; the effects of revisional bariatric surgery (RBS), very low-calorie ketogenic diet (VLCKD) and time-restricted intermittent fasting diet (TRIFD) interventions on anthropometric measurements, biochemical parameters, and dietary habits were evaluated in patients who experienced insufficient weight loss (IWL) or weight regain (WR) after bariatric surgery. The study included 56 patients, assigned to four groups (RBS, VLCKD, TRIFD, and control; n=14 each). At baseline and week 6, weight, waist-hip measurements, body composition, glycemic/lipid profile, specific vitamins and minerals were assessed. Energy and nutrient intakes were calculated using BeBiS-9 program. SPSS 22.0 was used for statistical analysis, Kruskal-Wallis test was applied for non-normally distributed variables, and Mann-Whitney-U test for pairwise comparisons.