Sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimleri doğrultusunda serbest etkinlikler dersine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of the primary school teachers about the free activities lesson in line with the educational philosophy tendencies
- Tez No: 887554
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimleri doğrultusunda Serbest Etkinlikler dersine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntemin yakınsayan paralel deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Uşak il merkezi ve Balıkesir'in Manyas ilçesinden gönüllü öğretmenlerin katılımıyla toplanmıştır. Çalışma grubu uygun örneklem tekniğiyle seçilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin örneklemini 324 öğretmen, nitel verilerinin çalışma grubunu ise 40 öğretmen oluşturmuştur. Çalışmanın nicel verileri Eğitim İnançları Ölçeği ve Serbest Etkinlikler Dersini Değerlendirme Ölçeği, nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizi t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve doğrusal regresyon analizleriyle, nitel verilerin analizi ise betimsel analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin esasicilik felsefesine katılımı eğitim durumları açısından; Serbest Etkinlikler dersinde karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşleri cinsiyet açısından anlamlı olarak farklıdır. Önerilere ilişkin görüşleri ise mesleki kıdem, eğitim durumu, mezun olunan bölüm ve sınıf mevcudu açısından anlamlı bir farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin eğitim inançlarının alt boyutlarına katılım düzeyleri ile Serbest Etkinlikler dersine yönelik boyutlara katılımları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğretmenlerin, nicel verilerin analizi sonrasında oluşturulan nitel görüşme sorularının analiziyle ortaya çıkan bulgulara göre; en çok Yeniden Kurmacılık felsefesini bildikleri, eğitim felsefesini eğitimin temeli olarak gördükleri ve bu felsefelerin Serbest Etkinlikler dersindeki uygulamalarını etkilediğini düşündükleri tespit edilmiştir. Öğretmenler, eğitim felsefesi eğilimlerinin öğrencilerin etkinliklerde ön planda olmasını sağladığını belirtmiştir. Ancak, yaşanan sorunlar açısından fiziki ortamdaki yetersizliklerden şikâyetçi oldukları ve Serbest Etkinlikler dersinin verimliliğinin arttırılması için en çok araç-gereç eksikliklerinin giderilmesini önerdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine classroom teachers' views on the Free Activities course in line with their educational philosophy tendencies. The convergent parallel design of the mixed method, which combines quantitative and qualitative methods, was used in the study. The data of the research were collected with the participation of volunteer teachers from Uşak city center and Manyas district of Balıkesir. The study group was selected using the convenience sampling technique. The sample for the quantitative data of the research consists of 324 teachers, while the study group for the qualitative data consists of 40 teachers. The quantitative data of the study were obtained using the Educational Beliefs Scale and the Free Activities Course Evaluation Scale. The qualitative data were obtained using a semi-structured interview form. The analysis of the quantitative data was performed using t-tests, one-way analysis of variance, correlation, and linear regression analyses, while the qualitative data were analyzed using descriptive analysis methods. According to the findings, teachers' adherence to the philosophy of essentialism significantly differs in terms of their educational status; their opinions on the problems encountered in the Free Activities lesson significantly differ in terms of gender. Their opinions on suggestions significantly differ in terms of professional seniority, educational status, the department they graduated from, and class size. No significant relationship was found between the levels of participation in the sub-dimensions of teachers' educational beliefs and their participation in the dimensions of the Free Activities lesson. According to the findings from the analysis of the qualitative interview questions, which were formed after the analysis of the quantitative data, it was determined that teachers were most familiar with the philosophy of constructionism, saw educational philosophy as the foundation of education, and believed that these philosophies influenced their practices in the Free Activities lesson. Teachers stated that their tendencies in educational philosophy ensured that students were at the forefront during activities. However, regarding the problems experienced, they complained about the inadequacies in the physical environment and most frequently suggested addressing the lack of materials to improve the efficiency of the Free Activities lesson.