Firmalarda bilişim teknolojileri yetkinliği düzeyinin dijital pazarlama yetenekleri üzerindeki etkisi
The effect of the level of information technologies competency on digital marketing capabilities in companies
  1. Tez No: 887557
  2. Yazar: SEDA PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, firmaların bilişim teknolojileri yetkinliğinin dijital pazarlama yetenekleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bilişim teknolojileri (BT) yetkinlikleri bir firmanın BT Altyapısı (IIC), BT Stratejik Kullanımı (IBC), BT Proaktif Yetenek Geliştirme (IPS) yetkinlikleri olarak tanımlanmaktadır. Dijital Pazarlama Yetenekleri; Sosyal medya pazarlaması, Mobil pazarlama, İçerik pazarlama, Arama motoru pazarlaması, Web analizleri, Pazarlama otomasyonu, E-posta pazarlama olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda hangi bilişim teknolojileri yetkinliklerinin, hangi dijital pazarlama yeteneklerine etki ettiği ve katkı sağladığı araştırılmıştır. Bu çalışmada, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak çeşitli sektörlerden ulusal ve uluslararası 200 katılımcı firmadan oluşan bir örneklem elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde nicel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. İlk olarak veri setinin genel özelliklerini anlamak için tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Ardından veri setinin normalliğini değerlendirmek için normallik testi uygulanmıştır. Araştırmanın teorik modelini test etmek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi yapılmıştır. Araştırmanın ana bulguları, bilişim teknolojileri yetkinliği ile dijital pazarlama yetenekleri arasında olumlu ve güçlü ilişkiler olduğunu göstermektedir (β = 0.661, p < .001). Elde edilen bulgular, bilişim teknolojileri yetkinliğinin dijital pazarlama yeteneklerine yönelik etkisinin yüksek olduğunu ve dijital pazarlama yeteneklerini geliştirmek isteyen firmalar için güçlü bir BT altyapısının kritik önem taşıdığını vurgulamaktadır. Bu çalışma, bilişim teknolojileri yetkinliği ile dijital pazarlama yetenekleri arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemesi bakımından benzersizdir. Kapsamlı bir örneklem ile yapılan bu çalışma, mevcut bilgilere katkıda bulunmakta ve dijital pazarlama yetenekleri stratejilerini optimize etmek isteyen firmalar için uygulanabilir tavsiyeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of firms' information technology (IT) capabilities on their digital marketing capabilities. IT capabilities are defined as a firm's IT Infrastructure Capability (IIC), IT Strategic Usage (IBC), and IT Proactive Skill Development (IPS) capabilities. Digital Marketing Capabilities are defined as social media marketing, mobile marketing, content marketing, search engine marketing, web analytics, marketing automation, and email marketing. In this context, which IT capabilities affect and contribute to which digital marketing capabilities are investigated. In this study, a convenience sampling method was used to obtain a sample consisting of 200 participating firms from various national and international sectors. A quantitative research design was used to analyze the obtained data. First, descriptive statistics were calculated to understand the general characteristics of the dataset. Then, a normality test was applied to evaluate the normality of the dataset. Confirmatory factor analysis and path analysis were conducted to test the theoretical model of the research. The main findings of the research indicate that there are positive and strong relationships between IT capabilities and digital marketing capabilities (β = 0.661, p < .001). The findings highlight that the impact of IT capabilities on digital marketing capabilities is significant, emphasizing the critical importance of a strong IT infrastructure for firms aiming to enhance their digital marketing capabilities. This study is unique in its in-depth examination of the relationship between IT capabilities and digital marketing capabilities. Conducted with a comprehensive sample, this research contributes to existing knowledge and offers practical recommendations for firms looking to optimize their digital marketing strategies.