Yetişkin bireylerde sapkın boş zaman eğilimi, benlik saygısı ve yaşam tatmininin incelenmesi
Examination of deviant leisure tendency, self-esteem and life satisfaction in adults
  1. Tez No: 887556
  2. Yazar: ECENUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerde sapkın boş zaman eğilimi, benlik saygısı ve yaşam tatmininin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu değişkenlerin aralarındaki ilişki ve demografik değişkenlere göre ise farklılaşması durumları irdelenmiştir. Çalışmada anket yöntemi ile yüz yüze ve çevrimiçi olarak veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 238 kadın ve 172 erkek katılımcı olmak üzere toplam 410 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmada geçerlik ve güvenirlikleri kanıtlanmış olan Sapkın Boş Zaman Eğilimi Ölçeği (Bedir, Önal ve Stebbins, 2023), Benlik Saygısı Ölçeği (Tafarodi ve Swan, 2001) ve Yaşam Tatmini Ölçeği (Diener vd., 1985) olmak üzere üç ölçekten yararlanılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 23 ve LİSREL 8.80 programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Normallik dağılımlarını kontrol etmek için Skewness-Kurtosis Testi, varyansların homojenliğini belirlemek için ise Levene Testi kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için bağımlı ve bağımsız değişkenler arası farkı belirleyebilmek için iki grubun karşılaştırılmasında Bağımsız Gruplar T-testi, grupların ikiden fazla olması durumunda ise ANOVA kullanılmıştır. Gruplar arası farklılığı hesaplamak amacıyla varyans eşitliği sağlandığı durumlarda Bonferroni, varyans eşitliği sağlanmadığı durumlarda ise Tamhane's T2 testlerinden yararlanılmıştır (Kayri, 2009). Sonuç olarak benlik saygısı ve yaşam tatmini değişkenleri arasında ilişki tespit edilirken, sapkın boş zaman eğilimi ile diğer iki değişken arasında ilişki olmadığı ortaya koyulurken, her üç değişkenin de demografik değişkenlere göre farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine deviant leisure tendencies, self-esteem and life satisfaction in adult individuals. The relationship between these variables and their differentiation according to demographic variables were examined. In the study, data collection was carried out face to face and online using the survey method. A total of 410 participants, 238 female and 172 male participants, were included in the study. Three scales, the Deviant Leisure Tendency Scale (Bedir, Önal, & Stebbins, 2023), the Self-Esteem Scale (Tafarodi & Swan, 2001) and the Life Satisfaction Scale (Diener et al., 1985), whose validity and reliability have been proven, were used in the study. The data were analyzed through IBM SPSS Statistics 23 and LISREL 8.80 programs. Skewness-Kurtosis Test was used to check normality distributions and Levene Test was used to determine homogeneity of variances. Since the data showed normal distribution, Independent Groups T-test was used to compare two groups, and ANOVA was used if there were more than two groups in order to determine the difference between dependent and independent variables. In order to calculate the difference between groups, Bonferroni tests were used when variance equality was achieved, and Tamhane's T2 tests were used when variance equality was not achieved (Kayri, 2009). As a result, while a relationship was detected between the variables of self-esteem and life satisfaction, while it was revealed that there was no relationship between deviant leisure time tendency and the other two variables, it was determined that all three variables differ according to demographic variables.