Yerel gıdaların turizm ürününe dönüştürülmesinde coğrafi işaretlerin önemi: Akçakoca örneği
The importance of geeographical indications in transforming local foods into tourism products: Akçakoca example
  1. Tez No: 887588
  2. Yazar: NURŞAH MÜFETTİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÖŞKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Coğrafi işaret, bir ürünün belirli bir ülke, yöre veya bölgeyle olan bağını simgeleyen sembollerdir. Bu semboller, ürünün ait olduğu coğrafyaya özgü olduğunu ve kalitesini vurgulamaktadır. Bu tezin amacı Akçakoca'nın coğrafi işaretli yerel gıdalarının ilçenin ziyaret edilmesinde ne derece etkili olduğunu tespit etmektir. Araştırma verileri 01 Haziran 2023-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında 18 yaşından büyük Akçakoca'yı en az bir kere ziyaret eden yerli turistlerden anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. 500 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı ile %95 güven düzeylerinde analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma bulguları katılımcıların Akçakoca'yı ziyaret amaçlarının eğlenmek (%36), dinlenmek (29,8), farklı bir şehir görmek (%25), iş (%5) ve coğrafi işaretli ürünleri satın almak (%4,2) olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer taraftan katılımcıların büyük bir çoğunluğu Akçakocayı tekrar ziyaret etmek istediklerini (%80) ve başkalarına da tavsiye edeceklerini (%81,8) ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Geographical indications are symbols that symbolize the connection of a product with a certain country, region or region. These symbols emphasize that the product is specific to the geography it belongs to and its quality. The purpose of this research is to determine how effective Akçakoca's geographically indicated local foods are in visiting the district. Research data was obtained through a survey form from domestic tourists over the age of 18 who visited Akçakoca at least once between 01 June 2023 and 31 August 2023. The data obtained from 500 participants were analyzed and interpreted with the SPSS program at 95% confidence levels. The findings of the research reveal that the purposes of the participants' visit to Akçakoca are to have fun (36%), relax (29.8%), see a different city (25%), work (5%) and buy geographically marked products (4.2%). On the other hand, the majority of the participants stated that they wanted to visit Akçakoca again (80%) and that they would recommend it to others (81.8%).