Genç sporcularda sirkadiyen ritme göre post aktivasyon potansiyelinin performansa etkisi
Effect of post-activation potentiation on performance according to circadian rhythm in young athletes
- Tez No: 887587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sporda performans gelişimini etkileyen faktörler büyük bir öneme sahiptir. Bu faktörlerin başında ısınma gelmektedir. Son dönemlerde statik ve dinamik germe egzersizlerine alternatif olarak post aktivasyon potansiyeli (PAP) hareketlerinin performansı arttırdığı düşünülmekte ve birçok araştırmaya konu olmaktadır. Bununla birlikte sirkadiyen ritmin de performansta değişikliklere yol açtığı ifade edilmektedir. Bu sebeple mevcut araştırmada genç sporcularda sirkadiyen ritme göre PAP'ın performansa etkisin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmaya 14 gönüllü genç erkek sporcu (14-16 yaş) katılmıştır. Katılımcılara crosstab modeline uyularak farklı zaman dilimlerinde (sabah, öğle, akşam) kontrol ve PAP (Half-Squat) uygulamaları yaptırılmış ve ardından belirlenen performans (dikey sıçrama, durarak uzun atlama, 5-10 metre sprint ve T çeviklik testi) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup, gruplar arası ve ölçümler arası değişimleri değerlendirmek için tekrarlayan ölçümler için iki yönlü varyans analizi (Two-way repeated measures ANOVA) kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık ise p0.05).
Özet (Çeviri)
Factors affecting sports performance are of significant importance, with warming up being paramount among them. Recently, post-activation potentiation (PAP) exercises have been considered to enhance performance as alternatives to static and dynamic stretching, and they have been the subject of numerous studies. Additionally, circadian rhythms are noted to cause changes in performance. Therefore, the current study aimed to investigate the effect of PAP according to circadian rhythm on performance in young athletes. Fourteen voluntary young male athletes (aged 14-16) participated in the study. Using a crossover design, participants underwent control and PAP (Half-Squat) interventions at different time periods (morning, noon, evening), followed by measurements of specified performances (vertical jump, standing long jump, 5–10-meter sprint, and T agility test). Data analysis utilized SPSS 22.0 software, employing two-way repeated measures ANOVA to evaluate between-group and within-group changes. Statistical significance was accepted at p0.05).