Working memory related to different subtasks can be maintained in separate, non interfering stores
Farkli alt görevlerle ilişkili çalişma belleği ayri, müdahale etmeyen depolarda korunabilir
- Tez No: 887629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AUSAF AHMED FAROOQUI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Görsel Çalışma Belleği (ÇB) kapasitesi yalnızca 4 öğe ile sınırlı iken bundan daha fazla görsel bilgiyi nasıl depolayabilir? Bu çalışmada, ÇB'nin farklı alt görevlere ilişkin bilgileri 4 öğe sınırına takılmadan nasıl saklayabildiğini inceliyoruz.Kuvvetle muhtemel bu alt görevler birbirleriyle çakışmayan ayrı ÇB depolarında saklanmaktadır. Yaptığımız iki deneyde de, bir alt görevle ilgili ÇB yükünün artırılmasının, eş zamanlı olarak diğer alt görevin yerine getirilmesini etkileyip etkilemediğini araştırdık. Deney 1'de, katılımcılar önce alt görev A' nın gerçekleştirilmesi için gösterilen resimleri akıllarında tutmaya çalıştılar. Alt görev A için akılda tutulan resimler, alt görev B'de de kullanıldı. Katılımcılar önce alt görev A' yı tamamladılar, bu görevi tamamlarken alt görev B ile ilgili resimleri de akıllarında tuttular. Alt görev A ve B'de akılda tutma ve güncelleme görevleri için kullanılan resimler aynı olmasına rağmen, alt görev B'de akılda tutulacak resimleri artırmak alt görev A performasını olumsuz etkilemedi. Alt görev A performansını sadece bu görevle ilgili resimleri artırmak etkiledi. Bu sonuç, alt görev A ve B ile ilgili informasyonların birbirlerini etkilemeyen farklı ÇB depolarında tutulduğunu gösteriyor. Alt görev B' deki resimlerin bir hedef doğrultusunda değil de pasif bir şekilde hafıza tutulduğu yönünde bir itiraz gelebilir. Deney 2'de katılımcılar yine alt görev B'de ortak kullanılan resimleri akılda tutmayı ve güncellemeyi içeren alt görev A' yı gerçekleştirirken, bu sefer alt görev B'nin iki farklı görev setinden oluştuğu daha karmaşık alt görev gerçekleştirdiler. Alt görev B'nin bilişsel yükünü artırmak bile alt görev A' daki performansı etkilmediğini bulduk. Bu sonuçlar doğrultusunda, en azında çoklu görev gerektiren durumlarda, farklı alt görevlere ilişkin bilgilerin birbirine etkilemeyen ÇB depolarında tutabileceğini söylüyoruz.
Özet (Çeviri)
How can WM maintain more information when its capacity is only around 4 items? Here, we explore the possibility that information related to separate subtasks do not count towards this limit, perhaps, because they are maintained in non-interfering stores. Across the two experiments, we investigated if increasing the WM load related to one subtask interfered with the execution of a concurrent but distinct second subtask. In Experiment 1, participants first saw pictures that were to be kept in mind and used for a later subtask B. They then executed subtask A, while keeping in mind these subtask B pictures. Although subtasks A and B involved maintaining and updating identical sets of pictures, increasing the number of subtask B pictures did not interfere with subtask A execution, which was only affected when the number of pictures relevant to it was increased, suggesting that subtask A and B pictures were maintained in separate non-interfering stores. An objection might be that in Experiment 1, subtask B pictures were passively and not goal-directedly maintained. In Experiment 2, participants executed a more complex subtask that forced participants to maintain and update two separate sets of subtask B pictures while executing subtask A and subtask A also involved WM maintenance and updating of identical pictures. We found that even here increased load of subtask B pictures did not affect subtask A performance. Thus, at least in some multitasking situations, information related to distinct subtasks can be maintained in separate non-interfering stores.