Random walks and amenability
Rastgele adımlar ve amenabilite
- Tez No: 887630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çizgeler ve gruplar üzerinde rastgele adımlar zengin bir tarihçeye sahiptir ve gruplar teorisi ile olasılık teorisi arasında bir ba˘glantı olu¸sturur. Bu tezin amacı, gruplar ve çizgeler üzerindeki rastgele adımları inceleyip, bunların amenabilite ile ili¸skisini ara¸stırmaktır. Ba¸slıca incelenecek noktalar arasında, H. Kesten'in amenable grupları rastgele adımlar ile karakterize eden teoremi vardır. Ayrıca, yakın zamanda Abert, Glasner ve Virag tarafından ispatlanan ve Kesten'in teoremini rastgele de˘gi¸smez alt gruplara genelleyen sonuç da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Random walks on groups and graphs has a rich history and provides a connection between group theory and probability theory. The aim of this thesis is to investigate random walks on groups and graphs and their relation to amenability. Among the main topics which will be covered in the thesis will be H. Kesten's theorem characterizing amenable groups in terms of random walks. Also, a generalization of this theorem to invariant random subgroups proved recently by Abert, Galsner and Virag will be studied.