Uluslararası mikrokatılım sigorta sistemi: Türkiye sigortacılık sektörü için model önerisi
International microparticipation insurance system: Model recommendation for Turkish insurance sector
- Tez No: 887658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sigortacılık sektörü günümüzde sürekli değişen ve gelişen bir yapıya sahiptir. Katılım sigortacılığı geleneksel sigortacılığın alternatifi olarak İslamî hassasiyeti olan bireylerin sisteme dâhil olabilmesi amacıyla 2009 yılında bir katılım şirketinin ruhsat almasıyla uygulanmaya başlanmıştır. Başlangıçta sadece İslamî hassasiyeti olan bireyleri sigortacılık sistemine dâhil etmek amaçlansa da sisteme toplumda yaşayan diğer bireylerin de dâhil olduğu gözlemlenmiştir. Sigorta ürünlerinin kısıtlı olduğu katılım sigortacılığının tercih nedeni olarak uygun prim fiyatları ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda, katılım sigortacılığının geleneksel sistemden değişik sigortacılık ürünlerini piyasaya sunması ve böylece insanların bakış açısını değiştirmesi gerekmektedir. Uluslararası ve Türkiye'de genel olarak katılım sigortacılığı ve finans alanında yapılan çalışmalar incelenmiş olup, geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Türkiye'de katılım sigortacılığının mevcut yapısı ve ilerleyişi, katılım sigortacılığının dijitalleşmesi, katılım sigortacılık sistemine yeni ürün kazandırılması, insanların katılım sigortasına bakış açısı başlıkları altında incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler katılım sigortacılığına yeni ürün kazandırılmasını için önerilen modelin geliştirilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the insurance sector possesses a continuously changing and evolving structure. Participation insurance, introduced in 2009 with the licensing of a participation company as an alternative to traditional insurance, aims to include individuals with Islamic sensitivities into the system. Initially, the objective was solely to incorporate individuals with Islamic sensitivities into the insurance system; however, it has been observed that other individuals in society have also joined the system. The primary reason for the preference for participation insurance, where insurance products are limited, is the affordable premium prices. In this context, participation insurance needs to offer a variety of insurance products different from the traditional system to change people's perspectives. Extensive literature reviews have been conducted on studies in both international and Turkish contexts regarding participation insurance and finance. The current structure and progress of participation insurance in Türkiye, the digitalization of participation insurance, the introduction of new products into the participation insurance system, and people's perspectives on participation insurance have been examined under various headings. Data obtained from the research have been used in developing the proposed model for the introduction of new products into participation insurance.