Sezaryen indüksiyonunda uygulanan süksinilkolin ve rokuronyumun anne ve yenidoğan üzerine etkilerinin propofol ve tiyopental etkisi altında karşılaştırılması
Comparison of the effects of succiniylcholine and rocuronium on mother and the fetus under the effects of thiopental and propofol during cesarean section for the induction of anesthesia
  1. Tez No: 88771
  2. Yazar: NOYAN KOROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
45 ÖZET Obstetrik anestezide entübasyon, diğer hasta gruplarına göre birtakım farklılıklar taşımaktadır. Tüm hastalar, pulmoner aspirasyon açısından artmış risk altında kabul edilirler. Entübasyon sırasında krikoid basısı ve hızlı entübasyon dikkat gerektiren önemli noktalardır. Hızlı entübasyonda kas gevşemesi için yaygın olarak süksinilkolin kullanılmaktadır. Rokuronyum, hızlı etki başlangıçlı non-depolarizan bir nöromüsküler blokör ajandır ve hızlı indüksiyon için diğer non-depolarizan kas gevşeticilere göre daha uygundur. Hızlı indüksiyon için nöromüsküler blokörlerin yanı sıra, kullanılacak olan i.v. anestezik ajanlar da entübasyon kalitesini etkileyebilirler. Biz de çalışmamızda, bilinen yan etkileri nedeniyle, alternatif yöntemler aranılan, süksinilkolin ile bu amaç için uygun olabileceği düşünülen rokuronyumun entübasyon koşulları, anne ve yenidoğan üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Bunu, rutinde kullanılan tiyopental ile entübasyon kalitesi üzerine etkisi olabileceği düşünülen propofol anestezisi altında değerlendirmeyi planladık. Çalışmamıza ASA I ve 11 risk grubundan, elektif koşullarda genel anestezi altında Sezaryen operasyonu uygulanması kararlaştırılmış olan 80 term gebe alındı. Olgular rokuronyum- propofol (R-P), rokuronyum-tiyopental (R-T), süksinilkolin-propofol (S-P) ve süksinilkolin- tiyopental (S-T) olmak üzere rastgele 20'şer olgudan oluşan 4 gruba ayrıldılar. Olgulara anestezi indüksiyonu sırasında; R-P grubunda; 2 mg/kg propofolu takiben 0.6 mg/kg rokuronyum, R-T grubunda; 5 mg/kg tiyopentali takiben 0.6 mg/kg rokuronyum, S-P grubunda; 2 mg/kg propofolu takiben 1.5 mg/kg süksinilkolin, S-T grubunda; 5 mg/kg tiyopentali takiben 1.5 mg/kg süksinilkolin uygulandı. Yirmi saniye sonra entübasyon hazırlığına başlanıp, yeterli koşullar oluştuğunda, krikoid basısı uygulanarak, entübasyon gerçekleştirildi. Entübasyon koşullan, Cooper ve arkadaşlarının kriterlerine göre değerlendirildi. Nöromüsküler ileti, el bileğinde ulnar sinir trasesine yerleştirilen elektrodlardan traine-of-four (TOF) formunda 60 mA lik uyan verilerek ve adductor pollicis kasındaki motor yanıt incelenerek değerlendirildi. Fetus çıktıktan sonra kan gazı analizi için arteriyel ve venöz kordon kan örnekleri alındı ve pH, Pa02, PaC02, HC03, 02Sat, 02Ct ve BE-ECF değerleri ölçüldü. Fetusun 1. ve 5. dak APGAR skorlan ile doğum ağırlığı kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Tracheal intubation of the patient in obtetric anesthesia has some different aspects compared to other patient groups. All of the patients are accepted as under the risk of pulmonary aspiration. Cricoid pressure during tracheal intubation and rapid-sequence intubation require special care. Commanly, succinylcholine is used for neuromuscular blockade in rapid-sequence intubation. Rocuronium is a rapid acting non-depolarizing neuromuscular blocker agent and more available for rapid-sequence induction compared to other non-depolarizing agents. Besides the neuromuscular blocker agents, the choice of i.v. anesthetic agents can also influence the quality of intubation during rapid-sequence induction. We aimed to study the effects of rocuronium as an alternative to succinylcholine that has some known side effects; on the intubation quality, mother and the fetus. We planed to perform this comparison under the effects of thiopental and propofol anesthesia which may influence the quality of intubation. We included 80 term pregnant patients in ASA risk status of I and II which are subject to cesarean section under general anesthesia and in elective conditions. Patients are divided into four groups of twenty patients in each group according to the usage of rocuronium-propofol (R-P), rocuronium-thiopental (R-T), succinylcholine-propofol (S-P) and succinylcholine- thiopental (S-T). During the induction of anesthesia, patients received R-P 0.6 mg/kg rocuronium following 2 mg/kg propofol in group R-P, 0.6 mg/kg rocuronium following 5 mg/kg thiopental in group R-T, 1.5 mg/kg succinylcholine following 2 mg/kg propfol in group S-P and lastly 1.5 mg/kg succinylcholine following 5 mg/kg thiopental in group S-T. The attempt for intubation started 20 seconds later following drug administration and performed after the achievement of appropriate conditions and with cricoid pressure. Intubation conditions were evaluated according to the criteria defined by Cooper et. al. Neuromuscular conduction was evaluated by the administration of 60 mA stimulus of train-of-four (TOF) pattern with the electrodes placed over ulner nerve trace at elbow region and motor response was measured in musculus adductor pollicis. After the delivery of the fetus arterial and venous blood samples from the umblical cord for the measurement of pH, PaC«2, PaC02, HCO3, OaSat, OîCt ve BE-ECF values. 1. and 5. min APGAR scores and birth weight of fetus are recorded.