COVİD-19 tedavisinde kullanılan ajanların erkek genital sistem üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the agents used in the treatment of COVİD-19 on the male genital system
  1. Tez No: 887723
  2. Yazar: ASİYE ASLI EMNİYET SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TAKE KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
COVID-19 ilk olarak Çin'in Vuhan Eyaleti'nde solunum yolu belirtileri (nefes darlığı, öksürük, ateş) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020'de tanımlanan pandemik bir virüs hastalığıdır. Şiddetli olgularda makrofaj aktivasyon sendromu (MAS) tablosunu meydana getirir. Kronik tıbbi rahatsızlıkları olanlar, kalp hastaları, kanser hastaları, 60 yaş üstü bireyler ve sağlık çalışanları hastalıktan en çok etkilenen kişilerdir. Çalışmamızda COVID-19 tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunan asiklovir, hidroksiklorin sülfat, anakinra ve favifpiravir etken maddelerinin erkek genital sistem üzerine etkilerinin incelenmesi ve erkek fertilitesi üzerindeki etkilerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu amaçla denekler (kontrol grupları için n=3, ilaç grupları için=6); sham kontrol-1(gavaj stresi), sham kontrol-2 (intravenöz [i.v.] enjeksiyon stresi), sham kontrol-3 (subkutan [s.c.] enjeksiyon stresi), asiklovir, hidroksiklorokin, anakinra ve favipiravir grupları olmak üzere yedi gruba ayrıldı. Alınan testis doku örnekleri %10'luk tamponlu formaldehitle tespit edilerek takip edildi. Kesitler immünohistokimyasal olarak anti-IL-1beta, anti-IL-6 ve anti-TNF-alfa antikoru ile işaretlendi. Histomorfolojik inceleme için ikili (H&E) boyama yapıldı. Johnsen' Skorlaması ile testis kesitlerinin değerlendirilmesi, Makler sayım kamarası kullanılarak sperm sayımı, Kruger yöntemi ile sperm morfolojisi değerlendirilmesi, testis dokusu düzeyinde TOS, TAS Analizi ve OSİ indeksinin belirlenmesi analizleri yapıldı. Çalışmamızdan elde edilen bulgular doğrultusunda COVID-19 tedavisinde kullanılan ajanların hem testis dokusu hem de sperm parametreleri üzerinde değişen düzeyde olumsuz etkilere sahip olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a pandemic virus disease that was first identified in Wuhan Province,China as a result of research conducted in a group of patients who developed respiratory symptoms (shortness of breath, cough, fever) on January 13,2020.In severe cases, causes Macrophage Activation Syndrome (MAS). Individual are suffer from chronic disease, heart diseases, cancer, over the age of 60 and healthcare workers are most affected by the disease.Our study aimed to examine the effects of the active ingredients Acyclovir, hydroxychlorine sulfate, anakinra and favifpiravir, which are found in the drugs used in the treatment of COVID-19, on the male genital system and to elucidate their effects on male infertility. Experimental animals were divided into 7 groups (n=3 for control&n=6 for drug groups); sham control-1,2,3 (gavage-intravenous injection-subcutaneous injection stress respectively), acyclovir, hydroxychloroquine, anakinra, favipiravir group.Tissue samples were fixed with 10% formaldehyde and followed by light microscopy.Sections were immunohistochemically labeled with anti-IL-1beta, anti-IL-6 and anti-TNF-alpha antibody.H&E staining was performed for histomorphological examination.Johnsen's Scoring, was performed to evaluate the damage of testicular sections.Sperm count was performed using a Makler counting chamber. Sperm morphology was evaluated by the Kruger method. TOS,TAS and OSI Index determination analyzes were performed in testes. It was concluded that the agents used in the treatment of COVID-19 have varying negative effects on both testicular tissue and sperm parameters.