Irak'ın güney bölgelerindeki hastalarda çoklu ilaca dirençli bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları ile TLR4 gen polimorfizmi arasındaki ilişki
The association between TLR4 gene polymorphism and urinarytract infections caused by multidrug resistant bacteria among Iraqi patients in south regions
  1. Tez No: 887729
  2. Yazar: AKRAM RADHI SALIM ALZHERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÇalıĢmamızda, fonksiyonel gen polimorfizmleri (TLR4 rs7873784 ve TLR4- rs11536889) ile idrar yolu enfeksiyonlarında (ĠYE) çoklu ilaca dirençli (ÇĠD) bakteri geliĢtirme duyarlılığı arasındaki iliĢkinin değerlendirilmesi amaçlanmıĢtır. Bu amaç doğrultusunda, Temmuz 2022 ile Ocak 2023 tarihleri arasında Irak'ın güneyindeki ThiQar vilayetinde bulunan Al-Rifai Genel Hastanesi'nden yaĢları 10 ile 75 arasında değiĢen kadın ve erkeklerden toplam 350 idrar örneği toplanmıĢtır. Toplanan 150 (%42,9) örnek bakteri üreme kültürü için pozitif sonuç gösterirken, 200 (%57,1) örnek bakteri üreme kültürü için negatif sonuç göstermiĢtir. Ġdrar yolu enfeksiyonlarında çoklu ilaca dirençli bakterilerden muzdarip hastaların cinsiyetinin frekans dağılımında kadınlar (%67) erkeklerden (%33) daha yüksek değerlere sahip olmuĢtur. ĠYE'ye neden olan ÇĠD bakteriyel patojenleri; 44(%44) Escherichia coli, 33(%33) Staphylococcus aureus, 10(%10) Klebsiella pneumoniae ve 13(%13) Proteus mirabilis olarak sıralanmıĢtır. Ayrıca, BlaCTX-M geni E. coli'de 36 (%81,8), K. pneumonia'da 10 (%100,0) ve P. mirabilis'te 4 (%30,8), BlaSHV geni E. coli'de 13 (%29,5), K. pneumonia'da 10 (%100,0) ve P. mirabilis'te 13 (%100,0), BlaAMPC geni E. coli'de 40 (%90,9), K. pneumonia'da 10 (%100,0) ve P. mirabilis'te 4 (%30,8), BlaTEM geni tüm gram-negatif bakteri izolatlarında ve son olarak mecA, ermA ve ermC genleri S.aureus izolatlarının tamamında 33 (%100,0) görülmüĢtür. Ġdrar yolu enfeksiyonu olan hastalar ve sağlıklı kontroller arasında TLR4-rs7873784 SNP ve TLR4-rs11536889 SNP genotipleri ve alellerinin karĢılaĢtırılmasında, homozigot CC ve heterozigot GC genotiplerinin önemli risk faktörleri olduğu tespit edilmiĢtir. Bu veriler, homozigot CC ve GC genotiplerine sahip hastalarda diğer genotiplere kıyasla hastalık geliĢme olasılığının daha yüksek oluğunu göstermiĢtir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between functional gene polymorphisms (TLR4 rs7873784 and TLR4- rs11536889) and susceptibility to develop multidrug-resistant (MDR) bacteria in urinary tract infections (UTIs). For this purpose, a total of 350 urine samples were collected from men and women aged between 10 and 75 years from Al-Rifai General Hospital in Thi-Qar province in southern Iraq between July 2022 and January 2023. While 150 (42.9%) of the collected samples showed positive results for bacterial growth culture, 200 (57.1%) samples showed negative results for bacterial growth culture. In the frequency distribution of the gender of patients suffering from multidrug-resistant bacteria in urinary tract infections, females (67%) had higher values than males (33%). The MDR bacterial pathogens causing UTI were Escherichia coli (44%), Staphylococcus aureus (33%), Klebsiella pneumoniae (10%) and Proteus mirabilis (13%). In addition, BlaCTX-M gene was 36 (81.8%) in E. coli, 10 (100.0%) in K. pneumonia and 4 (30.8%) in P. mirabilis, BlaSHV gene was 13 (29.5%) in E. coli, 10 (100.0%) in K. pneumonia and 13 (100.0%) in P. mirabilis, BlaAMPC gene was 40 (90.9%) in E. coli, 10 (100%) in K. pneumonia 10 (100.0%) and P. mirabilis 4 (30.8%), BlaTEM gene was found in all gram-negative bacterial isolates and finally mecA, ermA and ermC genes were found in 33 (100.0%) S. aureus isolates. In the comparison of TLR4-rs7873784 SNP and TLR4-rs11536889 SNP genotypes and alleles between patients with urinary tract infections and healthy controls, homozygous CC and heterozygous GC genotypes were found to be significant risk factors. These data showed that patients with homozygous CC and GC genotypes were more likely to develop the disease compared to other genotypes.