Klinik örneklerden izole edilen staphylococcus aureus arasında toksin genlerinin moleküler tespiti
Molecular detection of toxin genes among staphylococcus aureus isolated from clinical samples
- Tez No: 887730
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, PROF. DR. NAWFAL H. ALDUJAILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Staphylococcus aureus, hücre dışı protein toksinleri ve önemli antimikrobiyal direnç ajanları nedeniyle birincil nozokomiyal patojeni olarak geniş çapta tanınmaktadır.Bu çalışma, Irak Kerbela'da bulunanbazı hastanelerde yürütülmüştür ve farklı klinik alanlardan alınan(idrar, yanık, yara, boğaz sürüntüleri, irin ve deri enfeksiyonları)toplam 240 örnek incelenmiştir. Örneklerin tamamı kanlı agar, kromo agar ve mannitol tuzlu agar kullanılarak 37°C sıcaklıkta kültüre alnırak, 24 saatlik aerobik inkübasyona tabi tutulmuştur. Ardından tüm örnekler incelenerek tanımlamaları yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen en küçük birey 2 yaşında olupen büyük birey ise 74 yaşındadır. S. aureus pozitif kültür açısından en yüksek frekans 11 ile 20 yaş grubunda 16 (%24,24), en düşük frekans ise 3 ile (%4,54) 41-50 yaş grubunda tespit edilmiştir.ÇalışmadaS. aureuskadınlarda (137, %57,1), erkeklerden (103, %42,9) daha yüksek oranlarda tespit edilmiştir. S. aureuskadınlarda 94 pozitif kültürün 33'ünde (%34,7), erkeklerde de 76 pozitif kültürün 33'ünde (%43,4) belirlenmiştir.S. aureus için en yüksek oran cilt yaralanması vakalarında görülmüştür. İzolatların 55'inde (%83,33) eta ve mecAgeni, 9'unda (%13,64) etb genipozitifolarak tespit edilmiştir. S. aureus izolatlarının antibiyotik dirençleri en yüksek penisilin G (%88,24), en düşük vankomisin (%11,76) olarak belirlenmiştir. Genler ve antibiyotik direnç paternleri arasındaki ilişkiye göre, Clotrimoksazol içeren eta geni (p-değeri=0,039) ve seftriakson içeren mecA geni (p-değeri=0,001) dışında etb gen sıklığı ile antibiyotik direnci arasında herhangi bir ilişki belirlenmemiştir. Sonuç olarak, hastanede yatan hastalarda Staphylococcus aureus izolatlarının yaygınlığı ve yüksek oranda antibiyotik direnci bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is widely recognised as a primary nosocomial pathogen due to its extracellular protein toxins and important antimicrobial resistance agents. This study was conducted in several hospitals in Karbala, Iraq, and a total of 240 samples from different clinical sites (urine, burns, wounds, throat swabs, pus, and skin infections) were analysed. All samples were cultured at 37°C using blood agar, chromo agar and mannitol saline agar and subjected to 24 hours aerobic incubation. All samples were then analysed and identified. The youngest individual included in the study was 2 years old and the oldest individual was 74 years old. The highest frequency of S. aureus positive cultures was found in the age group of 20 years with 11 (24.24%) and the lowest frequency was found in the age group of 41-50 years with 3 (4.54%). In the study, S. aureus was detected at higher rates in women (137, 57.1%) than in men (103, 42.9%). S. aureus was detected in 33 of 94 positive cultures (34.7%) in women and 33 of 76 positive cultures (43.4%) in men. The highest rate for S. aureus was observed in cases of skin injury. The eta and mecA genes were positive in 55 isolates (83.33%) and the etb gene was positive in 9 isolates (13.64%). The highest antibiotic resistance of S. aureus isolates was penicillin G (88.24%) and the lowest was vancomycin (11.76%). According to the relationship between genes and antibiotic resistance patterns, no relationship was found between the frequency of etb gene and antibiotic resistance except for eta gene containing clotrimoxazole (p-value=0.039) and mecA gene containing ceftriaxone (p-value=0.001). In conclusion, the prevalence of Staphylococcus aureus isolates, and high rates of antibiotic resistance were found in hospitalised patients.