Brontë Kardeşler ve gotik edebiyat: Feminist bir yaklaşım
Brontë sisters and gothic literature: A feminist approach
  1. Tez No: 887758
  2. Yazar: AYŞE ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ALP PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gotik, alışılmışın dışında konuları ve karakterleriyle on sekizinci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan edebi bir gelenektir. Gotik romanın geleneksel edebi kurallara aykırı olması, kadın yazarların eril edebiyat kurallarına takılmadan kendilerine özgü bir gelenek yaratmalarını sağlamıştır. On dokuzuncu yüzyılda toplumsal cinsiyet rolleri engeline takılan kadın yazarlar hem bir kadın olarak hem de bir kadın yazar olarak tecrübelerini ve düşüncelerini gotik romanın sıra dışı konularıyla ifade etme şansı bulmuşlardır. On dokuzuncu yüzyılın önemli kadın yazarlarından olan ve Brontë kardeşler olarak bilinen Charlotte, Emily ve Anne Brontë adlı yazarlar eserlerinde gotik öğelere yer vermişlerdir. Brontë kardeşler, yaşadıkları dönemde kadına atfedilen toplumsal cinsiyet rollerini gotik geleneği kullanarak eleştirmiş ve yıkıma uğratmıştır. Gotik edebiyatın geleneksel anlatı türlerine aykırı unsurlar içermesi yazarlara deneyim ve gözlemlerini anlatmada bir özgürlük alanı sağlamıştır. Brontë kardeşlerin Uğultulu Tepeler (1847), Wildfell Konağı Kiracısı (1848) ve Villette (1853) adlı gotik romanlarında kurguladıkları kadın kahramanların, mekânların ve kullandıkları anlatım tekniklerinin benzer olması onların gotik geleneği bir karşı çıkış olarak benimsediklerini gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
With its unusual themes and characters, gothic is a literary tradition that emerged in the late eighteenth century. The fact that the gothic novel was against traditional literary rules enabled women writers to create a tradition of their own without being bound by the rules of masculine literature. In the nineteenth century, women writers who were constrained by gender roles had the chance to express their experiences and thoughts both as a woman and as a woman writer through the unusual subjects of the gothic novel. Charlotte, Emily and Anne Brontë, who are known as the Brontë sisters, were important women writers of the nineteenth century, and their works contain gothic elements. By using the gothic tradition, the Brontë sisters criticised and subverted the gender roles which were attributed to women in their time. While expressing the difficulties they experienced and the anxiety they felt as women and women writers in the nineteenth century, the gothic tradition with its unusual elements provided them with freedom. The similarity of the heroines, places and narrative techniques they used in their gothic novels Wuthering Heights (1847), The Tenant of Wildfell Hall (1848) and Villette (1853) shows that they adopted the gothic tradition as a means of resistance against traditional gender roles.