Kayıt dışı ekonominin gelir dağılımı üzerindeki etkisi
The impact of the informal economy on income distribution
- Tez No: 887767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÖKÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, kayıt dışı ekonominin tanımı ve boyutları ele alınmış, ardından gelir dağılımı kavramı, ölçüm yöntemleri ve gelir dağılımını etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, ARDL modelini kullanarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kayıt dışı ekonominin gelir dağılımı üzerine olan etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Bu maksatla, Avustralya ve Uruguay ülke örnekleri üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılarak veriler toplanmış, DGE model yöntemi ile tahmin edilen kayıt dışı ekonomi verileri dikkate alınarak, kayıt dışı ekonominin etkilediği mali ve ekonomik değişkenler belirlenmiş ve modelin katsayıları ARDL sınır testi yöntemi ile tahmin edilmiştir. Her iki ülke örneğinde de kayıt dışı ekonomi ve gelir dağılımı arasında, istatistiksel olarak anlamlı bir uzun dönemli ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında Diagnostik test sonuçları, ARDL modelinin uygunluğunu ve geçerliliğini değerlendirmek maksadıyla kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, Avustralya örneğinde; kayıt dışı ekonominin gelir eşitsizliği üzerindeki etkisinin pozitif olduğu, Uruguay'da ise kayıt dışı ekonominin gelir eşitsizliği üzerindeki etkisinin negatif olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition and dimensions of the informal economy were discussed, followed by an examination of the concept of income distribution, measurement methods, and factors affecting income distribution. This study aimed to measure the impact of the informal economy on income distribution in both developed and developing countries using the ARDL model. To this end, case studies were conducted on Australia and Uruguay. Quantitative research methods were employed to collect data and utilizing the Dynamic General Equilibrium (DGE) model, estimates of informal economy data were considered. The financial, social, and economic variables influenced by the informal economy were identified, and the coefficients of the model were estimated using the ARDL bounds testing approach. In both country examples, a statistically significant long-term relationship between the informal economy and income distribution was found. Additionally, Diagnostic test results were used to assess the adequacy and validity of the ARDL model. According to the findings of the study, in the case of Australia, the effect of the informal economy on income inequality is positive, while in Uruguay, this effect is negative.