Korpus kallozum anomalileri ve epilepsiolan vakalarda ekzom dizileme sonrasındaönceliklendirilmiş L1CAM, DNAH12, NEK1, FUK,USH2A, genlerindeki nadir varyasyonlarınpatojenite açısından değerlendirilmesi
Evaluating pathogenicity of rare variations inL1CAM, DNAH12, NEK1, FUK, USH2A genes after exomesequencing in cases with corpus callosum anomalies andepilepsy
- Tez No: 887768
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN CİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Beynin iki serebral hemisferini birbirine bağlayan ve içerdiği yaklaşık 200 milyondan fazla akson sayesinde insanlardaki en büyük ön beyin komissürünü oluşturan korpus kallozumda gözlenen anomalilerin popülasyondaki genel prevalansı %0,7'dir. Korpus kallozum anomalileri sıklıkla tek gen mutasyonlarından kaynaklanmakla birlikte etkilenen bireylerin %25'inde epilepsi gözlenmektedir. Bu anomalilere sahip vakalarda ortaya çıkan genetik ve fenotipik heterojenlik sebebiyle nörogelişimsel hastalıklar açısından tanı konulması zorlaşmaktadır. Bu çalışmada korpus kallozum anomalileri ve epilepsinin gözlendiği vakalarda tespit edilen DNAH12, FUK, L1CAM, NEK1 ve USH2A genlerine ait nadir varyasyonların, bulundukları genlerin ilişkilendirildikleri hastalıkların hangi klinik fenotipler ile ilişklili olabileceği ve vakalarınd klinik düzeyinde ele alınmıştır. Bu genlerde saptanan toplam 10 varyasyonun“American College of Medical Genetics”standartlarına göre patojenite açısından değerlendirilmesiyle yedisinin önemi belirsiz ve üçünün muhtemelen patojenik varyasyon olduğu tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The corpus callosum is the largest forebrain commissure in humans, connecting the two cerebral hemispheres of the brain and containing more than 200 million axons. The overall prevalence of corpus callosum anomalies in the population is 0.7%. Although corpus callosum anomalies often result from single gene mutations, epilepsy is observed in 25% of affected individuals. Diagnosis of neurodevelopmental diseases becomes difficult due to the genetic and phenotypic heterogeneity that occurs in cases with these anomalies. In this study, the rare variations of DNAH12, FUK, L1CAM, NEK1 and USH2A genes detected in cases of corpus callosum anomalies and epilepsy were discussed at the clinical level, as well as the clinical phenotypes of the diseases to which the genes are associated, and the cases. A total of 10 variations detected in these genes were evaluated in terms of pathogenicity according to the standards of the“American College of Medical Genetics”, and seven of them were identified as having uncertain significance and three as possibly pathogenic variations.