Kişiye özel implant sisteminde kullanılacak ham mamullerin dinamik yorulma testi ve sonlu elemanlar ile analiz karşılaştırılması
Dynamic fatigue testing of raw materials to be used in a customized implant system and comparison of finite element analysis
- Tez No: 887792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, üretim teknolojilerinin gelişmesi ve medikal sektörde kullanımının yaygınlaşması ile ortaya çıkan kişiye özel implant sistemi ve bu implantlarda kullanılması planlanan ham malzemelerin dinamik yorulma test sonuçları ile sonlu elemanlar analizi yöntemiyle elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak kişiye özel implant kavramının kapsamı ve bu implantlarda kullanılması gereken malzemelerden bahsedilmiştir. Bahsedilen malzemeler kullanılarak belirlenen ölçülerde talaşlı imalat ve eklemeli imalat yöntemleri ile numuneler üretilmiş ve üretilen numunelere statik ve dinamik testler uygulanmıştır. Uygulanan testlerden elde edilen sonuçlar malzeme ve üretim yöntemi açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda belirlenen malzemelerden CoCr daha dayanıklı bir malzeme olarak belirlenirken üretim yöntemleri değerlendirilmesinde ise talaşlı imalat ile üretilen parçaların daha dayanıklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study compares the results obtained from dynamic fatigue testing and finite element analysis of raw materials planned for use in personalized implant systems which were made posible by the advancements in production technologies and their widespread adoption in the medical sector. The study first discusses the concept of personalized implants and the materials necessary for these implants. Samples were then produced using subtractive manufacturing and additive manufacturing methods according to specified dimensions using the mentioned materials. Static and dynamic tests were applied to the produced samples. The results from these tests were evaluated in terms of materials and manufacturing methods. Based on the evaluations, CoCr was identified as a more durable material, and in terms of manufacturing methods, parts produced by subtractive manufacturing were found to be more durable.